Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güngören kazasında yol da kusurlu bulundu

İki kişinin ölümüyle sonuçlanan kavşaktan alt geçide düşen minibüs kazasının davasında, mahkemeye gelen bilirkişi raporu 8/5 sanık minibüs şoförünü asli kusurlu buldu. Rapora göre yol da 8/1 oranında kusurlu.

Giriş Tarihi: 25.2.2016 11:47 Güncelleme Tarihi: 25.2.2016 12:26
Güngören kazasında yol da kusurlu bulundu
Güngören'de 20 Kasım 2013 günü yolcu taşıyan bir minibüs, sürücü Salim Dalbudak'ın direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu 15 metre yükseklikteki üstgeçitten aşağı o sırada oradan geçen bir kamyonetin üzerine düştü. Kazada minibüs içerisinde bulunan Mustafa Aksoy(51) ve Seyit Ali Durmaz(56) hayatını kaybetti. Minibüs içerisinde bulunan Ali Rıza Tüydaş ve kamyonet sürücüsü Behzat Deringöl yaralandı. Tutuklanan minibüs sürücüsü Salim Dalbudak hakkında taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma suçundan 15 yıl hapis istemiyle dava açıldı.
Bakırköy 14'ncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde önceki gün görülen duruşmada mahkeme dosyasına bilirkişi raporu geldi. Üç kişiden oluşan bilirkişi heyetinin hazırladığı rapora göre sürücü sanığın yolun koşullarına uymayan yüksek ivme ve hızla seyrettiğinin anlaşıldığı, olayda 8/5 asli kusurlu olduğu kanaatine varıldığı anlatıldı.

Raporda sürücünün kaza öncesinde önünde çok hızlı bir şekilde geçtiğini söylediği panelvan tipi aracın tespit edilemeyen sürücüsünün ise kazanın oluşumunda 8/2 oranında yani tali kusurlu olduğu belirtildi. Raporda yaya kaldırımı kenarındaki korkulukların da kazayı meydana getiren bir etken olmadığı ancak sonucunun derecesini ağırlaştırıcı bir faktör olduğu belirtilerek "Yolun kavşak içi viraj niteliğinde ve alt geçidin yüksekliği de düşünülerek yaya kaldırımının kenarında hiç değilse orta şiddetteki çarpmaları karşılayacak mukavemette yükseklikte bulunmaması ve hatta kaldırımın sol tarafına bariyer tesis edilmemiş olması nedeniyle davalı idarenin hatalı olduğu kabul edilebilir" denildi. Ölüm ve yaralanmaların oluşmasında metal bariyer eksikliğin kazada 8/1 oranında tali etkili olduğu savunuldu.

Bakırköy 14'ncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde mütalaasını açıklayan savcı sanığın olayda aracın hızını kavşaklarda azaltmamak, dikkatsiz, tedbirsiz ve dalgın araç kullanmak suretiyle asli kusurlu olduğunu bu nedenle de taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma suçundan cezalandırılmasını talep etti. Duruşma ertelendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güngören kazasında yol da kusurlu bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN