Tutankamon'un mezar odasında iki sır kapı

Mısır Turizm Bakanı Zaazu: Tutankamon'un mezarının yanında iki gizli oda keşfettik. Odalardan biri yüzde 90 ihtimalle hazinelerle dolu. Yakında kamuoyuna 21'inci yüzyılın en büyük keşfine dair detayları sunacağız

Giriş Tarihi: 26.2.2016
Tutankamon'un mezar odasında iki sır kapı
Mısır Turizm Bakanı Hişam Zaazu, İspanya ziyareti sırasında ABC gazetesine verdiği röportajda çok önemli bir keşif açıklamasında bulundu. Zaazu, 94 yıl önce İngiliz arkeolog Howard Carter'ın bulduğu çocuk firavun Tutankamon'un mezar odasının yanında iki gizli odanın varlığının keşfedildiğini duyurdu. Gelişen teknolojik imkanlarla birlikte 'termal kamera taraması ve manyetik alan ölçümlerinin yapıldığı mezar odasının bitişiğindeki iki odadan birinde hazinelerin bulunduğu düşünülüyor.

KIZ KARDEŞ YADA ÜVEY ANNE
Zaazu, Tutankamon'nun yatak odası olarak kullanılan bu odada hazine olma ihtimalinin yüzde 90 olduğunu söylüyor. Varlığı tespit edilen diğer oda ise Tutankamon lahtinin ayak ucu konumdaki duvarla bitişik durumda. Bu odada Mısır firavunlarından Akhenaton'un ilk karısı Kiya ya da Akhenaton'un kızı ve Tutankamon'un kız kardeşi Meritaton'un lahitlerinin bulunabileceği düşünülüyor.

CARTER NEDEN DURDU?

Bakan Zaazu, "Bu 21'inci yüzyılın en büyük keşfi olacak. Arkeoloji dünyasında Big Bang (Büyük Patlama) etkisi yaratacak" dediği keşifle ilgili detayların kamuyoyuyla nisan ayında paylaşılacağını duyurdu. İngiliz basını arkeolog Carter'ın 1922'deki kazı çalışmalarında neden bu odaları bulmaya çalışmadığını sorguluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tutankamon'un mezar odasında iki sır kapı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN