Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Felsefenin duayeniydi

Türk bilim dünyası asırlık bir çınarını daha yitirdi... Türkiye'de felsefenin kurulup gelişmesinde büyük katkıları olan Prof. Dr. Bedia Akarsu, 95 yaşında hayatını kaybetti

Giriş Tarihi: 27.2.2016
Felsefenin duayeniydi
Türkiye'de felsefenin gelişmesine öncülük eden isimlerden olan Prof. Dr. Bedia Akarsu (95) İstanbul'da önceki gün öldü. Dil, kültür ve ahlak çalışmalarıyla tanınan Akarsu, felsefede duayendi. Mal varlığını Darüşşafaka'ya bağışlayan Akarsu, bugün son yolculuğuna uğurlanacak.

FELSEFENİN SÖZLÜĞÜNÜ YAZDI

Eski İstanbul hanımefendilerindendi Akarsu. Kurtuluş mücadelesi verilirken, 1921'de İstanbul'da doğdu. İlk ve ortaokulu Çapa Ortaokulu'nda, liseyi İstiklal Lisesi'nde bitirdi. İstanbul Üniversitesi'nde "Felsefe" okudu. Aynı üniversitede kütüphaneci olarak işe başladı. Felsefeye olan ilgisi, onu akademik yolculuğa sürükledi. Ernst von Aster'in yönetiminde başladığı doktora çalışmalarını Joachim Ritter'in yanında "Wilhelm Von Humboldt'da Dil-Kültür Bağlantısı" konulu tezle tamamladı. Çeviriler yaptı. Almanya'ya giderek Heidelberg Üniversitesi'nde Gadamer'in öğrencisi oldu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nde görev yapan Akarsu, 1968'de "Felsefe Tarihi" kürsüsünde profesörlüğe yükseltildi. Ardından da "Felsefe Bölüm Başkanı" oldu.

BUGÜN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANIYOR
Tüm malvarlığını Darüşşafaka'ya bağışlayan Prof. Dr. Akarsu, Teşvikiye Camisi'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Merkez Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

BİRÇOK ESERDE İMZASI VAR
PROF. Dr. Bedia Akarsu, Türk Dil Kurumu'nda 20 yıl yönetim kurulu üyeliğinde bulundu. Felsefe terimlerinin Türkçeleştirilmesinde etkin rol aldı. Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde "Felsefe Grubu Öğretmenliği" bölümünü kurdu. Immanuel Kant'ın Ahlak Felsefesi üzerine çalışan Akarsu, "Felsefe Terimleri Sözlüğü", "Modern Toplumda Kadın", "Atatürk Devrimi ve Temelleri- Yorumları" ve"İnsan-Olma Sorunu" gibi birçok kitap yazdı. Türk Dili, Arayış ve Cogito gibi birçok dergide sayısız makaleye imza attı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Felsefenin duayeniydi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN