Türkiye'nin en iyi haber sitesi

15 metrekareden robot fabrikasına

20 yıl önce 15 metrekarelik işyerinde bilgisayar programı yazmaya başlayan bilgisayar mühendisi Özgür Akın, şimdi robot fabrikası kuruyor

Giriş Tarihi: 2.3.2016
15 metrekareden robot fabrikasına
Bilgisayar mühendisi Özgür Akın, hayali olan robot fabrikası için geri sayımda... Türkiye'nin yapay zekaya sahip ilk insansı robotunun da aralarında bulunduğu tam 7 robot üreten Akın, "Şirketin kafesinde çalışan garson robot Ada siparişlere yetişemiyor" diye konuştu. Henüz 14 yaşındayken öğretmen babasının aldığı bilgisayarla teknolojiyle tanışan 41 yaşındaki Özgür Akın, çocukluğundan bu yana kurduğu robot üretimi hayaline kavuştu. Bilgisayar mühendisi olan Özgür Akın, üniversiteden mezun olduktan sonra Konya'da kiraladığı 15 metrekarelik işyerinde bilgisayar yazılımları hazırlamaya başladı. Hiçbir destek almadan öz sermayesiyle geliştirdiği robotik teknolojileri konusunda çalışmalar yapan Akın, başlangıçta ürettiği 2 robotu geliştirdi. Özgür Akın, "Akıncı 3" adını verdiği görme-algılama robotu ile karşılıklı oturup, satranç oynayabiliyor. Bunun dışında pancar ekimi yapan robot da üreten Akın, geçen martta yanında çalışan 30 mühendisle birlikte garson ve hostes robotlar da üretti.

ÇAYLAR, 'ROBOT ADA'DAN
Yapay zekâ yazılımıyla çalışan, tamamen yerli insansı robota "Ada" ismi verildi. "Ada", firmanın kafe ve Robotik Uygulama Merkezi'nde çalışmaya başladı. Kafe şimdiye kadar robotları incelemek için Türkiye'nin dört bir yanından gelen binlerce teknoloji tutkunu ve öğrenciyi ağırladı. Kafeye gelen müşterilere çay ve kahve servisi yapan robot "Ada" siparişlere yetişemiyor. Kafenin müşterilerinden öğretmen Esra Yılmaz, "Ada, garsonların işine son verecek gibi görünüyor" dedi.

İKİ AY ÖNCE TEMEL ATILDI
Özgür Akın, "Ada H3" ismini verdiği hostes robotların havaalanlarında ve alışveriş merkezlerinde ürün tanıtımında kullanılacağını söyledi. Akın, Karatay ilçesinde bin metrekare üzerinde kurulacak olan fabrikanın 2 ay önce temelini attıklarını söyledi. Akın, "Yaptığımız bu atılımlar Konya'yı teknoloji başkenti yapmak için. Robotlara ilgi oldukça fazla, sosyal medyada 'Burası Tokyo değil, Konya' yorumlarıyla karşılaşıyoruz. Fabrikamızın temelini attık. Yakında seri robot üretimine geçeceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
15 metrekareden robot fabrikasına
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN