Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devlet hastanesinde robotla tedavi hizmeti

Erenköy Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, yatağa mahkum, felçli ve yürüyemeyen hastaları hastaneye getirmek için 8 araçlık filo kurdu

Giriş Tarihi: 4.3.2016
Devlet hastanesinde robotla tedavi hizmeti
Yatağa mahkum hastalara evde rehabilitasyon hizmeti, felçli ve yürüyemeyen hastaları ise evlerinden alıp hastaneye getirerek tedavi imkanı sunan Erenköy Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi hastalarına VİP hizmeti sunuyor. Bu kapsamda bir araç filosu kuran hastane yöneticisi Doç. Dr. Bekir Durmuş, "Bizim hastalarımızın yaşamı gerçekten zor. Bakanlığın bize sunduğu imkanlarla onların yaşamını kolaylaştırıp, iyileşmeye giden kapıyı aramaya çalışıyoruz. Özellikle çocuk hastaları evlerinden çıkartıp, hastanemize getirdiğimiz de çok mutlu oluyoruz" dedi. Hastane önünde 8 araçtan oluşan filo her sabah hazır bekliyor. Evde rehabilitasyon hizmeti için fizyoterapistler her gün 120 hastanın evine giderek, sağlık götürüyor. Servis minibüsü ise çocuk felci ve diğer hastalıklar nedeniyle tekerlekli sandalyeye mahkum hastaları fizik tedavi hizmetleri için evlerinden alıp, hastane getiriyor. Adeta özel fizik tedavi merkezleri ile yarışa giren hastane yöneticileri, özellikle bölgelerinde yaşayan çocuk hastalara ulaşmak istiyor. 12 çocuğa bir fizyoterapist düştüğünü belirten Doç. Dr. Durmuş, "Bir fizyoterapist, bir çocuğa 1 saat zaman ayırıyor. Son teknolojik cihazlarla hizmet veriyoruz. 20 hastaya robotik rehabilitasyon hizmeti vererek, yürüyemeyen hastaları robotla yürütmeye çalışıyoruz. Felçli hastaların el fonksiyonlarını geliştirmek için el için robotik rehabilitasyon uyguluyoruz" diye konuştu.

MUCİZE HAYATLAR

Burada tedavi olan hastalardan 9 yaşındaki Bilal Efe Sönmez, geçirdiği menenjit ile önce görme yetisini, sonra da yürüme yetisini kaybetmiş. Babası Ömer Göksel Sönmez, Efe'nin haftada 4 kez hastaneye gelmesi gerektiğini belirterek, robot rehabilitasyonu ile Efe'nin yeniden yürüme gücünü kazanmaya çalıştığını söyledi. Sönmez "Yatağa mahkum iken robotla yürümesi bile mucize. Haftada 4 kez yarım saat robot eşliğinde yürüyor" dedi. 2 yaşındaki Mir Yusuf Cerabral Palsy hastası. Mir Yusuf, servisle evinden alınıp hastaneye getiriliyor. Uzmanlar, duyu bütünleme tedavisinin ilk defa bir devlet hastanesinde uygulandığını söyledi. Karanlık odada oluşturulan ışık sistemli cihazlar ile çocuğun vücut farkındalığına dikkat çekilirken, hem duyusal hem de fiziksel olarak hitap ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlet hastanesinde robotla tedavi hizmeti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN