Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dar alanda yaşıyoruz uzağı göremeyeceğiz

Giriş Tarihi: 7.3.2016
Dar alanda yaşıyoruz uzağı göremeyeceğiz

ABD'li bilim adamları, modern yaşamın bir olumsuz etkisini daha tespit etti: Kapalı ve dar alanlarda yaşadığımız için 2050'de dünyanın yarısı miyop olabilir

Dünyanın dört bir yanındaki araştırmaları ve incelemeleri bir araya getiren ABD'li bilim insanları, 2050 yılında yaklaşık 4.8 milyon kişinin uzağı görememe (miyopluk) sorunuyla karşı karşıya kalacağını öne sürdü. Dünya nüfusunun yarısına yayılması beklenen miyobun en önemli sebebi ise "insanoğlunun artık kapalı alanlarda daha fazla vakit geçirmesi olarak" gösterildi. Uzmanlar bilgisayar, televizyon ve akıllı telefonların başında uzun süre vakit geçirilmesinin de önemli bir etken olduğunu söyledi.

'ÇOCUKLAR SOKAĞA ÇIKSIN'
Gerek iş gerek de eğlence amaçlı olarak teknolojik cihazların kullanılmasının miyop rahatsızlığının yaygınlaşmasına sebep olduğu belirtildi. Ophtalmology adlı bilimsel dergide yayımlanan makalenin yazarlarından Kovin Naidoo "Çocukların, günde iki saatlerini dışarda geçirmesi bu konuda koruyucu bir etki oluşturuyor" dedi. Naidoo uzaklara bakmanın gözün üst tabakası olan retinada kimyasal bir tepkime oluşturduğunu bunun da miyopluğu engellediğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dar alanda yaşıyoruz uzağı göremeyeceğiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN