Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dolandırdıkça serbest kaldılar

Dolandırdıkça serbest kaldılar

Binlerce kişiyi dolandırarak 4 milyonluk vurgun yapan Suriyeli şebeke yakalandı. Ancak SGK'yı kevgire çeviren çete üyeleri yine serbest kaldı

İstanbul'da kanser ve şeker hastalarının raporlarını kullanarak Sosyal Güvenlik Kurumu'nu (SGK) 4 milyon TL zarara uğratıp, temin ettikleri ilaçları Suriye'de muhalif gruplara sattıkları tespit edilen 5 Suriyeli gözaltına alındı. Mahkemeye sevk edilen ve 3 yılda 4. kez aynı suçtan yakalanan çete üyeleri, sevk edildikleri mahkemece yine serbest bırakıldı. Fatih'te önceki gün 3 ayrı adrese baskın düzenleyen polis, aralarında baba oğulun da bulunduğu Suriye uyruklu 5 kişiyi gözaltına aldı. SGK müfettişlerinin ihbarıyla dolandırıcılık yöntemiyle SGK'yı zarara uğrattıkları ve 2 bin Türk vatandaşını mağdur ettikleri belirlenen şebekenin, kanser ve şeker hastası vatandaşlarının raporlarına ulaşarak, doktorlara reçete yazdırıp, eczanelerden ilaç temin ettiği tespit eldi.

4 MİLYONLUK VURGUN
Şebekenin, SGK üzerinden gizli olan hastaların raporlarına ve bilgilerine nasıl ulaştığı araştırılırken, reçetelerin tamamının SGK üzerine fatura edildiği öğrenildi. Kanser ve şeker hastası binlerce kişinin, kendileri adına alınan ilaçlardan haberdar olmadığı ve kendi ilaçlarını almak isterken ilaçlarının daha önceden alındığı gerekçesiyle mağdur oldukları, ilaçların SGK'ya fatura edilmesi nedeniyle de SGK'nın 4 milyon lira zarara uğratıldığı belirlendi. Suriyeli şebekenin Suriyeli bir doktor üzerinden ilaçları reçeteye yazdırdığı belirlendi. Türkiye'den binlerce vatandaşı dolandıran şebekenin, ilaçları, Kilis üzerinden Suriye'ye götürdüğü ve Suriye'deki muhalif gruplar ile Ürdün ve Lübnan gibi Arap ülkelerinde sattıkları belirlendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dolandırdıkça serbest kaldılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN