Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Nusret" 101 yıl sonra aynı rotada

Deniz Savaşları'nın kazanılmasında büyük payı bulunan ""nin, 8 Mart 1915'te Erenköy Koyu'na döktüğü mayınlarla tarihin akışını değiştirmede üstlendiği rol, 101 yıl sonra aynı yerde gerçekleştirilen seyir faaliyetiyle canlandırıldı.Çanakkale Deniz Müzesi Komutanlığı Yüzer İskelesi'nde bağlı bulunan "TCG Nusret (N-16)", avara edilerek 101 yıl önce mayınlarını döktüğü rotada ilerledi.

Giriş Tarihi: 8.3.2016 09:44 Güncelleme Tarihi: 8.3.2016 09:46

Gemi Komutanı Deniz Yüzbaşı Burak Kandaş, yaptığı konuşmada, 'nin Savaşları'ndaki yeri ve önemini anlattı.Vali Vekili Saim Eskioğlu, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Serdar Ahmet Gündoğdu ile Belediye Başkan Vekili Ramazan Etik, şehitler için denize çelenk bıraktı.

Gemi mürettebatı, daha sonra önünden geçtiği Şehitler Abidesi'ni selamladı.Saim Eskioğlu yaptığı açıklamada, şehitleri rahmetle andıklarını belirterek, "Bugünümüzü onlara borçlu olduğumuzu hiç unutmuyoruz" dedi.

Eskioğlu, 101 yıl önceki büyük bir zaferin, destanın başlangıç saatlerinde olduklarına işaret ederek, şöyle konuştu:

"Nusret Mayın Gemisi'nin döktüğü 26 mayının bölgesindeyiz. Bu, sadece büyük bir imparatorluğun, yüce Türk milletinin zaferi değil, aynı zamanda tüm İslam aleminin, batının hücumlarına karşı duruşunun bir simgesiydi. Onları rahmetle andıkça bugünlerimizin kıymetini daha çok biliyoruz. Deniz zaferimizin 101. yılını kutlarken Türk Silahlı Kuvvetlerimizin, Deniz Kuvvetlerimizin zaferle dolu tarihinin asırlar boyu da süreceğine inancımı belirtmek istiyorum."

Törene, Cumhuriyet Başsavcısı Hikmet Turan ile askeri personel ve davetliler de katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Nusret" 101 yıl sonra aynı rotada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN