Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Can Ağacı'yla ölümsüzleştiler

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde, organ bağışı yapan ya da organ nakli olan hastaların isimlerinin yazılı olduğu "Can Ağacı" anıtı açıldı

Giriş Tarihi: 9.3.2016
'Can Ağacı'yla ölümsüzleştiler
Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi tarafından gerçekleştirilen, çocuk böbrek naklinde 30. yıl etkinliği kapsamında organ nakli bağışında bulunanların aileleri ve organ nakli yapılan hastalar, "Can Ağacı" anıtında bir araya geldi. Etkinlikte "Can Ağacı" adı verilen, organ bağışı yapan ve organ nakli olan hastaların isimlerinin yazılı olduğu anıt ağacın açılışı yapıldı. Akdeniz Üniversitesi'nin "Çocuk Böbrek Naklinde 30. Yıl" etkinliği açılışına, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Bölümü kurucusu ve ilk organ naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu, Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı ile organ nakli yapılan ve organı bağışlanan kişilerin yakınları katıldı. Karpuzoğlu, "Can Ağacı"nda bulunan kırmızı meyvelerin organ nakli olanları, gövdesindeki isimlerin ise organ bağışında bulunanların isimleri olduğunun altını çizdi.

ŞİMDİLİK 500 İSİM...
Karpuzoğlu, "Geçmişe göre artık insanlar organ bağışı konusunda daha çok bilgi sahibi ve organ bağışının ne kadar gerekli olduğunu öğrendi. Akdeniz Üniversitesi'nin bu anlamda başarısı çok büyüktür. O nedenle birçok insan Akdeniz Üniversitesi'ni tercih ediyor. Bu sembolik 'Can Ağacı' sonsuza kadar büyüyecek ama onu ben büyütmeyeceğim siz gençler büyüteceksiniz, ben de destek olacağım" dedi. Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi Organ Nakli Koordinasyon Sorumlusu Nilgün Keçecioğlu, "Can Ağacı"nda 500'ün üzerinde organ nakli olan çocukların isimlerinin yer aldığını ve organ bağışı yapıldıkça ağacından daha büyüyeceğini belirtti.

'BENİM DE İSMİM VAR'
Arkadaşımız Didem Seymen Balcı, "10 yıl önce Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde kadavradan böbrek nakliyle hayata dönmüştüm. 'Can Ağacı'nda ismimi görünce çok duygulandım" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Can Ağacı'yla ölümsüzleştiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN