yı bıraktı, vize ve sözlü notundan 100 aldı

Kafkas Üniversitesi'nden Aşkın Çelik, "yı bırakırsan vize ve sözlü notundan 100 alacaksın" dediği öğrencisine verdiği sözü yerine getirdi.

Giriş Tarihi: 11.3.2016 11:12
Sigarayı bıraktı, vize ve sözlü notundan 100 aldı
Erzurum'un Şenkaya ilçesinde dünya gelen ve lise yıllarında ya başlayan Alim Aslan (23) çocukluğundan beri Halk Müziği tutkusunu üniversiteye taşıdı. Yanık sesiyle söylediği türkülerine tek engel ise müptelası olduğu sigaraydı. Bağlama çalan ve birbirinden güzel türküler söyleyen Alim Aslan KAÜ Devlet Konservatuarı Müdürü Yrd. Doç. Dr. Aşkın Çelik'in de dikkatini çekti. Derslerinde de çok başarılı olan Alim Aslan'a sürekli sigarayı bırakmasını tavsiye eden Çelik, son olarak Aslan'a "Sigarayı bırak, sınavda sana 100 vereceğim" dedi. Hocasının sözünü dinleyen Alim Aslan, daha sonra zorlanmasına rağmen sigarayı bıraktı.


''O GÜN BUGÜNDÜR İÇMİYORUM''

Günde yaklaşık iki paket sigara içtiğini ifade eden Alim Aslan, sigaranın çok sevdiği halk müziği söylemesine de engel olduğunu söyledi. Aslan, "Bana baktı, arkadaşlara baktı, 'Size sigara içmeyin demedim mi?' dedi arkadaşlara, onlar sigaraları attılar. Benim de içtiğimi bildiği için benim de yüzüme bakıp, 'Sen neden içmiyorsun?' dediğinde 'Ben bıraktım' dedim kendisine, inanayım mı? Dedi. Ben de evet hocam inanın bıraktım dedim. Tamam, o zaman dedi bıraktınsa, benim dersimden 100 aldın, geçtin dedi. Tabi bende bir mutluluk başladı. İçer miyim? Kritik dersten 100 almışım. A düşecek. O gün bugündür içmiyorum. İçmemeye gayret gösteriyorum" dedi.


SİGARAYI BIRAKTIRDI, VERDİĞİ SÖZÜ TUTTU

Sigaranın zararlarını zaman zaman öğrencilerine anlattığını ve sigarayı bırakmaları yönünde nasihatlerde bulunduğunu belirten KAÜ Devlet Konservatuarı Müdürü Yrd. Doç. Dr. Aşkın Çelik, "Çok başarılı öğrencimiz olan Alim kardeşimiz, sigara içtiğine birkaç defa şahit oldum. Bir gün bahçede yine arkadaşlarıyla birlikte sigara içerken, yanıma çağırdım. Dedim yine içiyor musun? Hocam bıraktım dedi. Ne zaman bıraktın dedim. Dün bıraktım dedi. Peki, o zaman dedim. Eğer sigara içmeyeceksen sana vize notundan, sözlü notundan 100 vereceğim. Ama sigara içmeye devam edersen buradan birlikte emekli oluruz. Asla geçemezsin diye de şakavari tehdit ettim. Dolayısıyla öğrenci başarılıysa zaten dersini geçer, geçirmek zorundayız. Ama bir hocası gibi, bir büyüğü gibi sigaranın zararlarını anlatıp, sigarayı içmemesi konusunda nasıl bir katkıda bulunurum diye böyle bir yola gittim ve o gün bugündür içmiyor Alim, çok da başarılı bir öğrencimiz, sigara konusunda Cumhurbaşkanımızdan sonra yol kat etmeye çalışsak da umarım onun sigarayı bıraktırdığı sayı kadar biz de o sayıya yetişmeye çalışırız" şeklinde konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigarayı bıraktı, vize ve sözlü notundan 100 aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN