Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diş çürümesini yavaşlatan bakteri

ABD'de yapılan bir araştırma sonucunda dişleri çürüten bakterilerin zararlı etkilerini azaltan yeni bir bakteri türü keşfedildi

Giriş Tarihi: 12.3.2016
Diş çürümesini yavaşlatan bakteri
ABD'li bilim insanları, diş çürümelerine neden olan bakterilerin etkisini hafifleten yeni bir bakteri türü buldu. "Applied and Environmental Microbiology" dergisindeki makaleye göre, araştırmacılar "Streptococcus" adlı bakterinin bir türü olan ve "A12" adı verilen bakterinin, ağızda diğer bakteriler tarafından üretilen ve diş çürümesine neden olan asit miktarını düşürdüğünü fark etti. Keşfedilen bakterinin, çürüklerinin oluşmasında en önemli etkenlerden olan amino asit arjinini parçaladığı belirtildi. Araştırma ekibinde yer alan Robert Burne, yaptığı açıklamada, "A12" bakterisinin diş çürüklerine karşı önleyici tedavi olarak kullanılabileceğini kaydetti.

'FORMÜL ÜRETİLEBİLİR'
"Arjinini parçalayabilen bu doğal bakteriden probiyotik bir formül üretilebilir" ifadesini kullanan Burne, risk altındakilerin "A12" bakterilerinden yapılan hapları düzenli kullanarak çürüklerden korunabileceğini dile getirdi. Dünya Sağlık Örgütü'nün 2012 verilerine göre, dünya genelinde okul çağındaki çocukların yüzde 60 ila 90'ının, yetişkinlerin ise neredeyse yüzde 100'ünün dişlerinde çürük bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diş çürümesini yavaşlatan bakteri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN