Dolandırılan vatandaşların i

Giriş Tarihi: 14.3.2016 15:49 Güncelleme Tarihi: 14.3.2016 15:50
Dolandırılan vatandaşların hukuk zaferi

firması mağdurlarının 10 yıldır verdiği mücadelesi sonuçlandı. Şirket yöneticilerine toplam 2 bin 278 yıl hapis sı verildi.

Kira öder gibi ev sahibi olma hayaliyle belli meblağlar ödeyerek senet imzaladıkları firması tarafından dolandırıldıklarını iddia eden 219 vatandaşın açtığı davada karar çıktı. 4. Ağır Mahkemesi'nde Uludağ İnşaat yöneticileri hakkında açılan davada 5 tutuksuz sanığa 2 bin 278 yıl hapis cezası verildi. 5 sanık ise beraat etti.

Uludağ İnşaat'ın yöneticileri A.T. ,R.T. , M.K. , A.K. , A.Ş. , ve S.Ö. ve diğer sanıklar, daha evvel avukatları tarafından yapılan savunmalarında suçlamaları kabul etmemişlerdi. Mahkeme, sanıkların, sözleşmede ?imece usulü? olarak belirledikleri yöntemle daha en başından dolandırıcılık kastıyla hareket ettiklerine kanaat getirdi. A.T?ye nitelikli dolandırıcılıktan 657 yıl hapis, 876 bin lira para cezası, R.T.'ye 654 yıl hapis, 872 bin lira para cezası, dolandırıcılığa iştirak suçundan A.K.'ye 324 yıl hapis, 432 bin lira para cezası, M.K.'ye 321 yıl hapis, 428 bin lira para cezası, A.Ş.'ye 322 yıl 6 ay hapis, 430 bin lira para cezası verildi. 5 sanığa toplam 2 bin 278 yıl hapis ve 3 milyon 28 bin lira para cezası verilmiş oldu.

Mahkeme heyeti, S.Ö. , U.P. , E.K. ve Z.Ş. hakkında ise beraat kararı verildi. Haklarında tutuklama kararı çıkan şirket yöneticileri görüldükleri yerde yakalanacak.

Adliye önünde yağmur altında açıklama yapan mağdurların avukatı Ali Rıza Ataer, ?2009'dan beri devam eden dava neticelendi. Uludağ İnşaat mağdurlarının gayretleriyle mahkeme heyeti sanıklara cezayı verdi. Hapis cezası alan sanıklar hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Herhangi bir yerde yakalandıkları an mahkeme kararıyla hapse girecekler. Mağdurların yaklaşık 80-85 milyon alacağı var? dedi.

Mağdurlardan biri, ?Çocuğum hastalandı, hastaneye götürmedim, o parayı alıp Ahmet T.'ye verdim. Çünkü evim olsun istiyordum. Biz paramızı geri almak istiyoruz? dedi.

Bir diğer mağdur Nihal Bulur ise, ?Bizler 2009 yılından beri mahkemelerle uğraşıyoruz. Allah'tan ümidimizi kesmiyoruz. İnşallah paralarımızı da alacağız? diyerek gözyaşlarına hakim olamadı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dolandırılan vatandaşların hukuk zaferi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN