Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnsan kaçakçılarına 1350'şer yıl hapis

Giriş Tarihi: 14.3.2016 17:17 Güncelleme Tarihi: 14.3.2016 17:18
İnsan kaçakçılarına 1350'şer yıl hapis

'in İlçesi Ahmetbeyli sahilinde 4 yıl önce, yasa dışı yollardan 'Sailor' adlı tekneyle Yunan adalarına götürmek istedikleri tamamı Suriyeli 36'sı çocuk 63 kişinin ölümüne neden olan iki sanığa verilen cezayı Yargıtay Ceza Dairesi, sanıklara üst sınırdan ayrı ayrı ceza verilmesi gerektiğini belirterek bozdu.

Mahkeme heyeti bu kez her iki sanığı 1350'şer yıl hapis cezasına çarptırdı. Ancak sanıklar hakkında aleyhlerine temyiz talebinde bulunulmadığından, daha önce verilen cezaların kazanılmış bir hak olduğu belirtilip, Mustafa Mucuk'un cezasının 7.5 yıl, Burhan Yılmaz'ınkinin de 15 yıl olarak infazına karar verildi.

TAHLİYE EDİLMİŞLERDİ

Olay, 6 Eylül 2012 tarihinde Zilli Burun Mevkii'nde kıyıda meydana geldi. Tekne kaptanı Burhan Yılmaz, yardımcıları Mustafa Mucuk ve Hacı Çoban, Suriyeli organizatörler Sezar İbrahim, Milat Korkis ve Mohammed Mardini, 15 metre boyundaki 'Sailor' adlı tekne ile tamamı Suriyeli 36'sı çocuk 63 kişiyi Yunanistan'a kaçırmak için koya geldi. Suriyeli kaçaklarla dolu tekne, koydan hareketinden yaklaşık 35 metre sonra aşırı yük nedeniyle su almaya başladı, bir süre sonra da battı. Jandarma, teknenin kaptanı Burhan Yılmaz, yardımcıları Mustafa Mucuk ve Hacı Çoban ile Suriyeli insan kaçakçıları Sezar İbrahim, Milat Korkis ve Mohammet Mardini'yi gözaltına aldı. Adliyeye sevk edilen 6 şüpheli tutuklandı.
Olayı soruşturan Cumhuriyet Savcısı Kazım Yıldız, tutuklu sanıklar; tekne kaptanı Burhan Yılmaz, yardımcıları Mustafa Mucuk ve Hacı Çoban, Suriye uyruklu organizatörler Sezar İbrahim, Milat Korkis ve Mohammet Mardini hakkında 'Göçmen kaçakçılığı yapmak', 'Sahte belge düzenlemek', 'Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak', 'Olası kasıt ile adam öldürme ve kasten öldürmeye teşebbüs' suçlarından 63'er kez ömür boyu ve 15 ila 18'er yıl hapis cezası istemiyle yargılanmaları için ağır ceza mahkemesinde dava açtı. Davanın ilk duruşmasında Burhan Yılmaz ve Mustafa Mucuk, dışındaki 4 sanık tahliye edildi.

YARGITAY KARARI BOZDU

4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan son duruşmaya, tutuklu yargılanan Burhan Yılmaz ile Mustafa Mucuk ve tarafların avukatları katıldı. Cumhuriyet Savcısı Ahmet Şinasi Aygün, dosyaya ilişkin görüşünü açıklarken sanıkların bazı suçlardan cezalandırılmalarını, bazı suçlardan ise beraat ettirilmesini istedi. Kemal Göker başkanlığındaki mahkeme heyeti, kaptan Burhan Yılmaz'a, 'Taksirle birden çok kişinin ölümüne sebebiyet vermek' suçundan 15 yıl, 'Göçmen kaçakçılığından' 5 yıl olmak üzere toplam 20 yıl, Mustafa Mucuk'a da 'Taksirle birden çok kişinin ölümüne sebebiyet vermek' suçundan 7.5 yıl, 'Göçmen kaçakçılığından' 5 yıl olmak üzere toplam 12.5 yıl hapis cezası verdi. Diğer sanıklardan Hacı Çoban'a göçmen kaçakçılığından 5 yıl, Sezar İbrahim ve Milat Korkis'e ise 'Yalan beyanda bulunmak' suçundan 2 ay 15 gün hapis cezası verildi. Milat ve İbrahim'in cezalarını hükmün açıklanması geri bırakıldı. Mardini ise beraat etti. Mahkeme, tüm sanıkların 'Suç işlemek için örgüt kurmak ve bu örgüte üye olmak' suçlarından beraatlerine, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.
Ceza alan sanıkların ve avukatların temyiz başvurularını inceleyen Yargıtay 12'nci Ceza Dairesi, sanıklara 'Göçmen kaçakçılığı suçundan verilen cezaları onarken, Mustafa Mucuk ve Burhan Yıldız yönünden 'Olası kasıt ile adam öldürme ve kasten öldürmeye teşebbüs' suçlarından üst sınırdan ceza verilmesi gerektiğini belirtip bu yönden kararı bozdu.

Bozma kararı sonrası görülen davanın duruşmasında tutuklu yargılanan Mustafa Mucuk ile avukatları hazır bulunurken, Burhan Yıldız ise Salihli F Tipi Cezaevi'nden SEGBİS sistemiyle katıldı. Sanıklar ve avukatları tahliye ve beraatlerini talep etti.

Cumhuriyet Savcısı, sanıklar Burhan Yılmaz ve Mustafa Mucuk'un TCK'nun 85/2 maddesine göre ayrı ayrı cezalandırılmalaranı, CMUK 326/son maddesinin uygulanmasına, sanıkların tutukluluk hallerininin devamına karar verilmesini talep etti. Mahkeme heyeti sanık Burhan Yılmaz'a son sözünü sordu. Yılmaz, "Eski savunmamı tekrar ederim. Ben tutuklu bulunduğum ceza infaz kurumunda kalmak istemiyorum, burada can güvenliğim yok. Duruşmaya fizik olarak katılmak istiyorum, benim mahkemeye daha çok söyleyeceklerim vardır" dedi. Diğer sanık Mustafa Mucuk ise eski savunmalarını tekrar ettiğini ve tahliyesini talep etti.

İNSAN TACİRLERİNE REKOR CEZA

Taleplerin alınmasının ardından, İzmir 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, her iki sanığı 36 çocuğun ölümüne neden olmak suçundan 36'şar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Bu cezalarını, suçu 'olası kastla' işlediklerinden 36'şar kez 25'er yıl hapse indirdi. Ölen 27 büyük yönünden de 27'şer kez mübbet hapis verdi. Ardından, sanıkların sabıkasız olduklarını dikkate alarak 27'şer kez 16 yıl 8'er ay hapse indirdi. İki sanık toplam 1350'şer yıl hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme heyeti sanıklar aleyhinde temyiz isteminde bulunulmadığından, CMUK 326/son maddesi gereğince, daha önce verilen cezaların kazanılmış bir hak olduğunu belirtip, Burhan Yılmaz'ın cezasının 15 yıl, Mustafa Mucuk'un cezasının da 7.5 yıl hapis üzerinden infazına karar verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnsan kaçakçılarına 1350'şer yıl hapis
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN