Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son 136 yılın en

Uzay ve Havacılık Dairesi (), son 136 yılın en ayının kaydedildiğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 14.3.2016 16:34 Güncelleme Tarihi: 14.3.2016 16:35
Son 136 yılın en sıcak Şubat'ı

NASA tarafından yayımlanan iklim raporunda, geçen ay kara ve okyanus genelinde kaydedilen küresel yüzey sıcaklıklarının, 1880'den bu yana görülen şubat ayı ortalamasından 1,35 derece fazla olduğu belirtildi.

"Weather Underground" internet sitesinde 'nın yayımladığı verileri analiz eden Jeff Masters ve Bob Henson, "insanların ürettiği sera gazlarından kaynaklanan küresel ısınmadaki uzun vadeli artışın bir başka hatırlatıcısı olan" sonuçları "gerçekten şoke edici" olarak niteledi.

Ocak ayı lıklarının, ortalamanın 1,14 derece üzerinde olduğuna işaret edilen raporda, ayındaki ortalama sıcaklık artışının bir önceki aya göre 0,21 derece fazla olduğu ifade edildi.

Hava sıcaklıklarının Pasifik Okyanusu'nda etkili olan El Nino hava olayları nedeniyle arttığına dikkati çeken Masters ve Henson, 2016'nın Şubat ayında kaydedilen sıcaklığın, El Nino'nun en az günümüzdeki kadar sert yaşandığı Şubat 1998'deki değeri de 0,47 derece aştığını belirtti.

Büyük Okyanus'ta suların ısınmasına neden olan El Nino, yarattığı etki nedeniyle kasırgalara, şiddetli yağışlara, su baskınlarına, kuraklıklara, yangınlara ve tarım ürünlerinde kayıplara yol açıyor. Dünya Meteoroloji Örgütü, 2016 başında Büyük Okyanus'ta deniz yüzeyi sıcaklığının ortalamanın iki derece üzerine çıkabileceğini ve El Nino'nun son 50 yılın en güçlülerinden biri olabileceğini açıklamıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son 136 yılın en sıcak Şubat'ı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN