Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul’da film zamanı

7-17 Nisan arasında gerçekleşecek İstanbul Film Festivali’nde 25 bölümde 62 ülkeden 223 yönetmenin toplam 221 filmi izleyici ile buluşacak

Giriş Tarihi: 17.3.2016
İstanbul’da film zamanı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 1982'de bir sinema haftası olarak başlatılan Türkiye'nin en büyük sinema etkinliği İstanbul Film Festivali, bu yıl 35. yaşını kutluyor. 35. İstanbul Film Festivali, bu yıl on ikinci kez Akbank'ın desteğiyle 7-17 Nisan arasında şehre iz bırakmaya hazırlanıyor. Festival programında 187 uzun metrajlı, 10 kısa ve 24 deneysel film yer alıyor. Festival, 25 bölümde 62 ülkeden 223 yönetmenin toplam 221 filminin gösteriminin yanı sıra konuk sinemacıların katılacağı söyleşilerden sinema derslerine, konserlerden özel etkinliklere sinemayla dolu günler yaşatacak.

DUAYENLERE ONUR ÖDÜLÜ
İstanbul Film Festivali tarafından sinemaya gönül ve emek veren isimlere takdim edilen Sinema Onur Ödülleri bu yıl beş değerli sanatçıya verilecek. Yeşilçam'ın "en sevilen kötü kadın" karakterlerini oynayan Suzan Avcı; 200'e yakın filmiyle Yeşilçam'ın en üretken yönetmenlerinden Ülkü Erakalın; Vurun Kahpeye'den Vesikalı Yarim'e birçok önemli filmin yapımcılığını üstlenen Şeref Gür; 50 yıllık kariyerinde her nesli güldüren karakter oyuncusu Perran Kutman ile 60 yılı aşan kariyerinde Türkan Şoray, Filiz Akın ve Fatma Girik gibi Yeşilçam'ın en sevilen yıldızlarının sesi olarak hafızalarda yer edinen oyuncu ve seslendirme sanatçısı Jeyan Ayral Tözüm ödüllerini, 6 Nisan Çarşamba gecesi Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenecek 35. İstanbul Film Festivali Açılış Töreni'nde alacak. Festival kapsamında Ulusal Yarışma'da Altın Lale Ödülü için, yapımı 2015-2016 sezonunda tamamlanan 11 film yarışacak. Ulusal yarışma jüri başkanlığını Müjde Ar üstleniyor. Altın Lale Uluslararası Yarışma bölümünde ise 14 ülkeden 15 film yer alıyor. Yönetmen Pablo Trapero başkanlığındaki Uluslararası Altın Lale jürisinde oyuncu Melisa Sözen, oyuncu Lior Ashkenazy, video sanatçısı Ali Kazma ve yapımcı Ewa Puszczynska ve yer alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul’da film zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN