‘Plak başka MP3 başka’

Coşkun Sabah, şarkılarını internette izinsiz kullanan plakçısını şikâyet etti. “Plak sözleşmesi yapmıştık. O zaman internet yoktu” dese de firmaya “maddi haklara tecavüz” davası açıldı

Giriş Tarihi: 18.3.2016
‘Plak başka MP3 başka’

Ünlü sanatçı Coşkun Sabah, "Ağlamak İstiyorum," "Beni Unutma," "Haberin Var mı" ve "Kör Aşık" adlı albümlerini internette izinsiz olarak kullanıp maddi kazanç sağlayan Emre Grafson Şirketi'ni savcılığa şikayet etti. Soruşturma kapsamında Emre Plak sahibi Hüseyin Emre ifadesinde "1989-1992 arasında Coşkun Sabah'ın dört albümündeki tüm şarkılarının telif haklarını süresiz olarak satın aldığını, o dönemde teknolojik gelişimin yetersiz olması nedeniyle internet ve dijital dağıtım gibi bir kavramın olmadığını, dijital olmayan verilerin dağıtımı gibi kavramların yapım ve yayın haklarının imzalanan sözleşmede yer aldığını" kaydetti.
Emre, "O dönemlerin plağı şimdinin MP3 kavramı... Çoğaltım ve yayın hakkım imzalanan sözleşmede vardır. Yayımlanan şarkıların geliri bana aittir" dedi.
İstanbul Fikri Sınai Ceza Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonunda, sözleşmede şarkıların internette yayımlanması için bir madde bulunmadığını kaydeden savcılık, Hüseyin Emre'nin plak çoğaltarak yaptığı dağıtımın internet dağıtımıyla aynı olmadığını kaydetti. Hüseyin Emre hakkında, "manevi ve ya maddi haklara tecavüz" suçu kapsamında dava açıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Plak başka MP3 başka’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN