Azimleriyle hayallerini gerçeğe dönüştürdüler

Beytullah Eroğlu ile Handenur Şahin bedensel engellerini azimleriyle aştı. Beytullah yüzmede onlarca altın madalya alırken Handenur da satranç sayesinde hayalindeki üniversiteyi kazandı

Azimleriyle hayallerini gerçeğe dönüştürdüler

Doğuştan iki kolu olmadan 1995 yılında dünyaya gelen Beytullah Eroğlu ayaklarıyla yazı yazarak okulunu bitirdi. Babasının ısrarları sonucu başladığı okulda yüzme sporuyla tanışan Beytullah, Kahramanmaraş Engelliler Yüzme Spor Kulübü Başkanı ve Yüzme Milli Takım Antrenörü Osman Çullu'nun yardımlarıyla yüzmeye başladı. Gayreti ile antrenörlerin dikkatini çeken İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin lisanslı sporcusu Beytullah Eroğlu, 2010'da milli takıma alındı ve 2012'de de Londra Paralimpik Oyunları'na katılarak yedincilik elde etti. Azmiyle herkesi şaşırtan Beytullah 2013'teki Dünya Şampiyonası'nda dördüncük, 2014'teki Avrupa Şampiyonası'nda birincilik elde etti. Beytullah Eroğlu geçtiğimiz yıl katıldığı yarışmalarda da çok sayıda altın madalya kazandı. Beytullah Eroğlu hedefinin Portekiz'de yapılacak Avrupa Şampiyonası'nda birincilik ve Dünya Paralimpik Olimpiyatları'nda dereceye girmek olduğunu söyledi.

HAYALİNDEKİ ÜNİVERSİTEYE GİRDİ
Bedensel engelli Handenur Şahin de (19) satranç sayesinde hayalindeki üniversiteyi kazandı. İzmir Çeşme'de düzenlenen Arzum Türkiye Kadınlar Satranç Şampiyonası'na İstanbul'dan katılan Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimleri 1. Sınıf Öğrencisi Handenur Şahin "9 yıl önce başladığım satranç, hayatımın bir parçası oldu. Satranç sayesinde hayalimdeki üniversiteyi kazandım. Çünkü satranç Geometri ve matematiği çok kolaylaştırdı.
Tek hedefim satrançta Türkiye Kadınlar Şampiyonu olmak. Tek hayalim de benim gibi engelli olanlara satranç ve üniversiteyi kazanmaları için ders vermek" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Azimleriyle hayallerini gerçeğe dönüştürdüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN