Kardeşinin kimliğiyle hat alan ağabeye dava

Antalya'da kardeşinin kimliğiyle 2 telefon hattı alan Oğuzhan D. ile abonelik işlemlerini yapan şirketin yetkilileri hakkında ağır ceza mahkemesinde dava açıldı.

Giriş Tarihi: 22.3.2016 11:29 Güncelleme Tarihi: 22.3.2016 11:34
Kardeşinin kimliğiyle hat alan ağabeye dava

Antalya'da oturan Harun D. 2012 yılı Temmuz ve Kasım aylarında, kimlik bilgileri kullanılarak iki telefon hattı çıkartıldığını. bunlara kesilen faturalarının ödenmediğini belirterek şikayette bulundu. Şikayet üzerine başlatılan soruşturmada, Harun D. adına telefon aboneliği alan kişinin, ağabeyi Oğuzhan D. olduğu ortaya çıktı. Kardeşinin kimliğini kullanarak aldığı telefon hatlarından birini kendi kullanan, diğerini kız arkadaşına verdiği tespit edilen Oğuzhan D. ile abonelik işlemlerini yapan telefon şirketinin sahibi Hasan K. ve çalışanları Buket Ç., Atila K. ile İrfan K. hakkında Antalya 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Tutuksuz yargılanan sanıklar suçlamaları kabul etmedi.

ŞİKAYETİNDEN VAZGEÇTİ

Davanın birinci duruşmasında, adına iki telefon hat aboneliği alınan Harun D., mahkemede şikayetinden vazgeçtiğini söyledi. Harun D., "Psikolojik tedavi görüyordum. Ağabeyim bu süreçte beni hastaneye getirip- götürüyordu. Bu nedenle kimliğimi de kendisine vermiştim. O da kimliğimle telefon hattı almış. Ben de bir anlık öfkeyle şikayetçi oldum" dedi.

Halen bir başka suçtan tutuklu Oğuzhan D. ise, telefon görüşme faturalarının ödendiğini söyledi. 2 kez kamu kurum ve kuruluşları ve tüzel kişiliklerin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık ve elektronik haberleşme kanununu ihlal suçundan hakkında dava açılan Oğuzhan D., "Borçlarımdan dolayı kendi adıma telefon hattı alamadığım için kardeşimin kimliğiyle telefon hattı çıkarmıştım. Pişmanım" dedi.

"BİRBİRLERİNE BENZEDİKLERİ İÇİN ÇALIŞANLAR AYIRAMAMIŞ"

Abonelik işlemlerini yapan firmanın sahibi Hasan K. ise Antalya'da 9 şubeleri, 130 çalışanları olduğunu söyledi. 30 yıldır sektörde hizmet verdiklerini anlatan Hasan K., işyerlerinde günde 7-8 bin işlem yapıldığını kaydederek, "Sanık Oğuzhan D., kardeşinin kimliğiyle bizim iki şubemizden hat almış. Personelimiz, kimliğin aslını görmeden asla işlem yapmaz. Ama sanıkla kardeşi birbirine çok benziyor. Bu nedenle de kimlik sahibiyle abonelik işlemini yaptıran ağabeyini aynı kişi sanmışlar" dedi.

Mahkeme başkanının kotayı doldurmak için GSM şirketinin üzerlerinde baskı kurup kurmadığını sorması üzerine Hasan K., kotayı doldurmak için hayali hatlar açmadıklarını kaydetti. Diğer sanıklar da suçlamaları kabul etmedi.
Mahkeme, iki telefon hattının borcu olup olmadığının bildirilmesi için GSM operatörüne müzekkere yazılmasına karar verip duruşmayı erteledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kardeşinin kimliğiyle hat alan ağabeye dava
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN