Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Bu filmin değeri zorla dayatılmaz’

‘Bu filmin değeri zorla dayatılmaz’

“İstanbul’un Gözü” belgeselinin Film Festivali’ne kabul edilmemesine politik anlam yüklenmesine tepki gösteren yönetmen Karaevli, “Her film her festival için değildir” dedi

"İstanbul'un Gözü" (The Eye of İstanbul) adlı Ara Güler belgeseliyle ilgili spekülasyonlar bitmiyor. Belgeselin yapımcısı Ümran Safter'den sonra yönetmeni Binnur Karaevli de konuyla ilgili açıklama yaptı. Karaevli filminin usta fotoğrafçının Cumhurbaşkanı Erdoğan'la olan yakınlığı nedeniyle 35. İstanbul Film Festivali'nin programına alınmadığını iddia eden haberlere tepki gösterdi. Binnur Karaevli Facebook'taki sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şöyle dedi:

"İstanbul Film Festivali'nin, yönetmenliğini yaptığım filmi kabul etmemesini ve bunun karşılığında birilerinin festivali ve jüriyi linç etmeye kalkışmasını büyük üzüntüyle okumaktayım. Tabii ki filmin İstanbul'da gösterilmesini isterdim. Selanik'te çok ilgi gören, Washington DC'de ödül alan ve yurtdışında festivallere kabul edilmeye devam edilen bu film, İstanbul'da da gösterilse çok mutlu olurdum. Ama bir festivale giremedik diye o festivali ve jürisini suçlamak, bu olaya politik bir anlam yüklemek yakışık almayan ve profesyonel olmayan yaklaşımlardır (...) Film sübjektif bir sanattır. Kimsenin her filmi beğenmesi gerekmez. Bu filmin değeri de kimseye zorla dayatılmaz. Bu festival olmaz başka festival olur. 'The Eye of İstanbul', mayıs ayında Los Angeles'ta Seefest'te gösterilecek. Başka festivaller de onu takip edecek. Her film her festival için değildir, işin güzelliği de buradır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Bu filmin değeri zorla dayatılmaz’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN