Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayali pilot eğitimine 5 yıl

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan malulen emekli olan Piyade Üsteğmen Engin E. "hayali pilot eğitimi" vaadiyle dolandırıldı. Şüpheli Osman Arıkan'a 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı

Giriş Tarihi: 24.3.2016
Hayali pilot eğitimine 5 yıl

Piyade Üsteğmen Engin E., Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan iki yıl önce malulen emekli oldu. Ordudan ayrılınca özel hava yollarında çalışmak istedi. Pilotluk eğitimi almak için internetten uçuş eğitimi veren Arnavutluk'taki "Oscar Fight School"a e-posta gönderdi. Engin E.'ye cevap maili Osman Arıkan'dan geldi ve Türkiye'de olduğunu söyledi. İkili, Arıkan'ın Kadıköy'deki ofisinde buluştu. Arıkan, askere "İsviçre'deki 'Euroskyjet' ile anlaşmalıyım. Eğer bu havayolu şirketinde 5 yıl çalışma taahhüdünde bulunursan kurs masrafının yarısını bu havayolu şirketi karşılayacak" dedi. Engin E.'den 40 bin lira alan Arıkan, "Euroskyjet" kaşesiyle 3 ayrı sözleşme imzalattı. Ardından Engin E.'ye 30 bin liralık senet verdi. İlerleyen günlerde Arıkan, hiçbir uçuş eğitimi vermeyince Engin E. durumdan şüphelendi. Arıkan'ın "Euroskyjet"le hiçbir bağlantısının olmadığını öğrendi ve savcılığa başvurdu. Savcılık, Arıkan için dolandırıcılıktan 5 yıla kadar hapis istedi. Engin E'nin avukatı ise "Olay nitelikli dolandırıcılık. Yargılama, ağır cezada olmalı. İtiraz edeceğiz" dedi.

BAŞKALARI DA VAR
Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndan emekli olan Albay Hasan C., Hasan P., Berkan A. ve Gürkan Y. de Arıkan tarafından dolandırıldıkları iddiasıyla savcılığa şikâyette bulundu. Hasan C., "Şüpheli İsviçre'de kayıtlı 'Euroskyjet' adlı havayolu şirketinde beni işe alacağını söyledi. Avrupa'da çalışmam için EASA (Avrupa Pilot Lisansı) almam gerektiğini, bu belgeyi de Arnavutluk'ta sahibi olduğu şirketin verdiğini belirtti. Kendisine güvenerek 7 bin 200 lira verdim. Sonra telefonlarıma çıkmadı. Şikâyet edeceğimi söyleyince EASA belgesini alamayacağını ve parayı da iade etmeyeceğini anlattı. Şüphelinin Arnavutluk'ta şirketi yoktur. İsviçre'de beni işe alacağını söylediği şirket de sahtedir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayali pilot eğitimine 5 yıl
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN