Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayat karartan iğne

İki buçuk yaşında boğaz enfeksiyonu yaşayan minik Sena, hastanede yapılan iğnenin ardından yürüyemez hale geldi. İğnenin yapıldığı sol bacağı moraran Sena, minik bedeni ile toplam 6 ameliyat geçirdi.

Giriş Tarihi: 24.3.2016 11:57 Güncelleme Tarihi: 24.3.2016 13:07
Hayat karartan iğne

Şu an 5 yaşında olan talihsiz çocuk, ayağına takılan cihazlar sayesinde yere basıp birkaç adım atabiliyor. Çocuklarını hayata tutundurmaya çalışan aile, bir yandan da hukuk mücadelesi yürütüyor. Sorumlu sağlık görevlilerinden şikâyetçi olan anne ve baba, davalarının kapatılmaya çalışıldığını öne sürüyor. Küçük Sena ise "Ben neden yürüyemiyorum. Bana bunu kim yaptı" diye soruyor.

Sena Akkuş, 13 Mayıs 2014 tarihinde daha 2,5 yaşındayken boğaz ağrısı şikâyetiyle hastaneye götürüldü. Ailenin iddiasına göre, hastanede "Bir iğne yaparız, bir şeyi kalmaz" denildi. Hemşire tarafından yapılan iğnenin ardından aileden, çocuğu evlerine götürmeleri istendi. Ancak evde iğnenin yapıldığı sol bacağı moraran ve acı içinde kıvranan çocuk, tekrar hastaneye götürüldü. Anne ve babaya hastanede gereksiz yere panik yaptıkları ve önemli bir şey olmadığı söylendi. Çocuğun bacağının daha da kötüleşmesi üzerine röntgen çekildi. Daha sonra da "kan akışı yok" denilerek ameliyata alındı. Yoğun bakımda tutulan çocuk bir gün sonra ikinci kez ameliyata alındı. 5 günün sonunda kan sulandırıcı iğne yapılıp yoğun bakıma konuldu.

6 AMELİYAT GEÇİRDİ

Sena, minik bedeniyle toplam 6 ameliyat geçirdi. Hastaneden çıktıktan sonra da 9 ay boyunca kucakta taşındı. Şu an ayağına takılan cihazlar sayesinde yere basıp birkaç adım atabiliyor.Yapılan yanlış iğne yüzünden yürüyen çocuğunun sakat kaldığını ve hastanenin hatasını kabul etmediğini söyleyen anne Ömür Akkuş, yaşadıklarını şöyle anlattı: "Hastaneye boğaz ağrısı şikayetiyle gittiğimizde hemşire üç oda ileride hazırladığı iğneyi çocuğa enjekte etti. Bize ne iğnesi olduğunu bile söylemediler, hiçbir bilgi vermediler. Herhangi bir risk olabileceği konusunda da bir şey söylemediler. Yapılan, Penisilin iğnesiymiş. Daha sonra 'çocuğu götürebilirsiniz' dediler. İğne yapılır yapılmaz çocuğum yürüyemez hale geldi. Eve vardığımızda yavrumun sol bacağı bembeyaz oldu, kasığı morardı. Tekrar hastaneye gitmek için ambulans istedik. Bize 'Siz kafanızda abartıyorsunuz' dediler. Israr edince de 'Peki, siz alın getirin' dediler. İkinci kez gittiğimizde önce işlem yapılmadı. Sonra bir odaya alıp doppler çektiler, ayağına sıcak fan bağladılar. Akşam yine hiçbir şey yapmadan 'götürebilirsiniz' dediler. Kötüleşiyor diyoruz, hiçbir şey yapmıyorlar. Ayağı iyice kötü olunca bizi röntgen çektirmeye gönderdiler. Sonra da 'kan akışı yok' deyip, gece yarısı ameliyata aldılar."

HUKUK MÜCADELESİ

Operasyonların ardından yaklaşık bir buçuk ay sonra minik Sena'nın yoğun bakımdan normal odaya alındığını anlatan anne Akkuş, "Hastanede iki hafta kaldı. Sonra eve yolladılar" dedi. Sena'yı muayene eden doktor ve iğne yapan hemşire ile hastane yönetiminden şikâyetçi olduklarını belirten Akkuş, davalarının kapatılmaya çalışıldığını öne sürdü. Akkuş, "Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na sorumlular hakkında 'taksirle bir kişinin yaralanmasına neden olma' suçundan şikâyette bulunduk. Ancak valilik, görevlilerin soruşturulması için izin vermedi. Benim yavrum yürüyordu, şimdi yürüyemiyor. Çocuğuma yazık, onun günahı ne? Ona yapılan cezasız kalmasın" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayat karartan iğne
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN