Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kendileri küçük ama kalpleri büyük...

Gazze'de, savaş ortamında tedavi gören çocuklara destek için palyaço kılığında hastaneleri gezen 2 cüce arkadaş miniklerin tedavilerinde moral desteği sağlıyor

Giriş Tarihi: 25.3.2016
Kendileri küçük ama kalpleri büyük...
Gazze'de Rantisi Çocuk Hastanesi'nde görev yapan iki cüce palyaço, hasta çocukların yüzünü güldürüyor. 33 yaşındaki Ala Mikdad ve 24 yaşındaki Macid Kalub, İsrail'in saldırıları nedeniyle savaş ortamında büyüyen ve hastalıklarla mücadele eden çocuklara nefes aldırmaya çalışıyor. Üzerindeki doktor önlükleri ve palyaço kıyafetleriyle hastanede gezen Mikdad ve Kalub'u çocuklar "palyaço doktor" olarak çağırıyor. Mikdad ve Kalub'u gördüklerinde de hemen yanlarına gidiyor. Palyaçolar sayesinde çocukların iyileşme süreçleri de hızlanıyor. "Palyaço doktorlar" haftada 3 hastaneyi ziyaret ediyor.

KORKUYU YENDİLER
Kalub, "Palyaçolar doktorlar için bir destek aracı" diyerek, yaptıklarının tedaviyi kolaylaştırdığını belirtiyor. Mikdad için palyaçoluk deneyimi ise çok kişisel bir sebep yüzünden başlamış. Küçükken boyunun kısalığı nedeniyle kendisine sataşıldığını ve insanların kendini korkuttuğunu söyleyen Kalub, kendisini çocuklara adamaya karar vermiş. "Çocuklar şimdi benim tüm hayatım" diyen Kalub, çocukları eğlendirerek moral destek sağlıyor. İkili daha önce de barınaklarda kalan Filistinli çocuklara moral verdiklerini belirtiyor. Beynindeki bir sorun nedeniyle epileptik nöbetler geçiren 11 yaşındaki Muahmmed el Baz, "Çok güzeller. Buraya her gelişimde beni güldürüyorlar" diyerek 2 arkadaşın ne denli yararlı olduğunu dile getiriyor. Diyaliz makinesine bağlı olan Muhammed Şavaf ve 3 yaşındaki kız kardeşi ise palyaçolara, eve gittiklerinde hastanede olup olmayacaklarını soruyor. Rantisi Hastanesi'nde görev yapan Doktor Yusuf el Mukayyed de palyaçoların hastane çalışanları ile çocuklar arasında bağlantı kurduğunu ve çocukların doktorlardan korkmamaya başladığını söylüyor.

'BİZİM DE İHTİYACIMIZ VAR'
Palyaço Kalub kendilerinin de psikolojik desteğe ihtiyacı olduğunu ifade ederek, "En büyük zorluklardan biri ilgilendiğimiz çocuklardan bazılarının yaşamını yitirmesi... Eğer biz de umutsuz olursak, çalışmaya devam edemeyiz" diyor. UNICEF'in verilerine göre Gazze'deki 1.8 milyon kişiden 300 bini psikolojik desteğe ihtiyaç duyuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kendileri küçük ama kalpleri büyük...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN