Makaslı terapist

Berber Tolga Turhan, Çapa'da kanser tedavisi gören çocukların dökülen saçlarını ücretsiz kesiyor, gitar çalarak da çocuklara moral aşılamaya çalışıyor

Giriş Tarihi: 25.3.2016
Makaslı terapist
Tolga Turhan bir berber... Fakat onu diğer meslektaşlarından ayıran bir özelliği var. O aynı zamanda mesleğini çok kutsal bir amaç için kullanan idealist bir genç. Tolga Turhan (30), İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü'nde tedavi gören çocukların kemoterapi ile birlikte dökülmeye başlayan saçlarını bizzat hastaneye giderek, ücret almadan kesiyor. Çocukların sevdiği ünlü futbolcuların saçlarını örnek gösteren Turhan, çocukların en çok Sneijder, Melo, Hasan Şaş ve Zinedine Zidane'a benzemek istediğini söylüyor. Genç adam bununla da yetinmiyor, bazı akşamlar hastaneye gidip, küçük hastalara gitar çalıp yüzlerini güldürüyor. Tolga Turhan (30) işletme mezunu. Baba mesleği olduğu için 7 yaşından bu yana berberlik yapıyor. Dükkânları İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin yani Çapa'nın tam karşısında. Onkoloji Enstitüsü Onkoloji - Hematoloji Çocuk Servisi ile tanışması, hastanenin içinde bulunan ilköğretim okulunun öğretmeni Ömer Boran sayesinde olmuş. 13 yıldır bu okulda öğretmenlik yapan Boran, kemoterapiden sonra saçları dökülmeye başlayan çocukların saçlarını kesmesini rica etmiş genç berberden.

'HERKES DESTEK OLMALI'
Bu isteği seve seve kabul eden Turhan da bizzat hastaneye gelerek, çocukların saçlarını ücret almadan kesmeye başlamış. Çocuklar için son derece üzücü bir süreç olan saç kesme işlemi böylelikle adeta bir terapiye dönüşmüş. Tolga Turhan bununla da yetinmiyor. 12 yıldır gitar çalan Turhan, akşam da hastaneye giderek, uyku öncesi çocuklara gitar dinletisi sunuyor. Çocuklar Turhan'ın gitar dinletisini dinlerken huzur buluyor. Hatta bazıları gitar çalmayı öğrenmek istiyor. Turhan ise hislerini, "Bu yaşta öyle zor bir hastalıkla savaşıyorlar. Herkesi de onlara destek olmaya çağırıyorum" diyerek dile getiriyor.

'SNEIJDER GİBİ KES AĞABEY'
En zor kız çocuklarının saçlarından vazgeçebildiğini ve karşısındakine bir kez güvendiklerinde dünyalarının kapısını açtıklarını anlatan berber Tolga Turhan, en son 12 yaşında lösemi hastası olan Berke Yılmaz'ın saçlarını kesmiş. Turhan, futbolu çok seven Berke'ye, saçlarını kısa kestiren ünlü futbolcuları örnek vermiş. Berke de "Beni Sneijder'a benzet ağabey" demiş.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Makaslı terapist
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN