Türkiye'nin en iyi haber sitesi

“Çanakkale’yi görmeden hissederek çölde yazdı”

“Torununun Dilinden Mehmet Akif Ersoy” adlı etkinlikte dedesi Mehmet Akif Ersoy’u anlatan Selma Argon, ünlü şairin “Çanakkale” şiirini Çanakkale’yi görmeden, hissederek çöllerde yazdığını söyledi

Giriş Tarihi: 26.3.2016
“Çanakkale’yi görmeden hissederek çölde yazdı”
İstiklal Marşı'nın şairi Mehmet Akif Ersoy'un torunu Selma Argon, dedesini "Torununun Dilinden Mehmet Akif Ersoy" adlı etkinlikte anlattı. Önceki gün Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte konuşan Argon, "Çanakkale günlerinde ülkemiz nasıl zor günlerden geçmişse şimdi de ülkemizde aynı şeyler tekrarlanıyor. Mehmet Akif Ersoy der ki; 'Düşmanlarımız 10 sene sonrasını değil, bin sene sonrasını hesaplayarak bizim üzerimizden gözlerini çekmiyorlar.' Onun bu yazdıklarını unutmamalı, bunun için daima birlik içinde, omuz omuza olmalıyız" dedi. Selma Argon, Çanakkale Savaşları'nda yaşananların önemine işaret ederek, annesinin anlattıklarına göre, dedesinin aklında her zaman Çanakkale'nin olduğunu söyledi. Ersoy'un çöllerdeyken hep "Çanakkale'de ne oluyor" diye sorduğunu dile getiren Argon, "Bir gün iyi haber gelmiş. Dedem o gece küçük, ahır gibi bir yerde şimdi milyonların okuduğu ve hâlâ Çanakkale'yi gözümüzün önünden film şeridi gibi geçiren 'Çanakkale' şiirini, Çanakkale'yi görmeden, hissederek çöllerde yazmış. Bu şiir, askerimize hediye edilmiş en güzel destandır" diye konuştu.

'MANEVİ LİDER GİBİ KARŞILANDI'
Argon, Ersoy'un milletvekilliği döneminde Anadolu'yu karış karış dolaştığı bilgisini vererek, gittiği yerlerde Anadolu halkı tarafından manevi bir lider gibi karşılandığını belirtti. "Dedem bilhassa halkı aydınlatmak için seçilmiş bir insandı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Çanakkale’yi görmeden hissederek çölde yazdı”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN