Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teknoloji ameliyat sanal gerçek

İngiltere’de bir doktor, ameliyatta takacağı sanal gerçeklik gözlüğüyle binlerce kişinin cep telefonu ve uygun ekipmanla operasyona şahitlik etmesini sağlayacak

Giriş Tarihi: 27.3.2016
Teknoloji ameliyat sanal gerçek
İngiltere'de bir kanser hastasının geçireceği ameliyat, operasyon odasına yerleştirilen özel kameralar yardımıyla 3 boyutlu olarak sanal gerçeklik teknolojisiyle izlenebilecek. Doktor Shafi Ahmed'in yöneteceği operasyona, akıllı telefonları ve sanal gerçeklik gözlüğü kullanan milyonlarca insan şahit olacak. 70 yaşında kolon kanseri olan hastanın kimliği açıklanmıyor. Ameliyat sırasında komplikasyon çıkma riski olduğu ve bu gibi durumlarda canlı yayına 1'er dakikalık ara verilebileceği de açıklandı. Doktor Ahmed sanal gerçeklik teknolojsinin kullanıldığı operasyonların tıp dünyasında ezberleri bozacağını ve pratisyen hekimlerin profesörlerin omzundan bakarak ameliyatları izlediği dönemin sonlanacağını açıkladı. Ahmed sanal gerçeklikle cerrahların yayına bağlanarak ameliyata yön verebileceğini de söyledi.

GOOGLE GLASS KULLANMIŞTI
14 Nisan'daki operasyon yerel saatle 13.00'te Royal London Hastanesi'nden yayımlanacak. Medical Realities isimli sağlık şirketi ve Matavision canlı yayın servisinin işbirliğinde yayımlanacak operasyonun 2 ila 3 saat süreceği düşünülüyor. Ahmed, 2014'te de 78 yaşındaki bir hastanın karaciğerinden ve bağırsağından tümörün temizlendiği cerrahi operasyonda Google Glass kullanan ilk doktor olmuş, operasyonu 130 ülkeden 14 bin kişi izlemişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teknoloji ameliyat sanal gerçek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN