‘31 Mart’ sahnede

Giriş Tarihi: 28.3.2016
‘31 Mart’ sahnede

II. Abdülhamid’in tahttan indirildiği 31 Mart Vakası sırasında yaşananları anlatan Kısakürek’in ünlü “Gök Sultan Abdülhamid Han” oyununun galası İstanbul’da yapıldı

34'üncü Osmanlı padişahı II. Abdülhamid'in tahttan indirildiği 31 Mart Vakası sırasında yaşananları ele alan "Gök Sultan Abdülhamid Han" oyununun galası önceki gün yapıldı. İstanbul'daki Fatih Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen galada konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, "Millet olarak maalesef tarihimizle, kendi gerçek kahramanlarımızla arası açık bir toplumuz. Böyle bir toplumda tarihimizden sağlam, güvenilir, doğru bilgilerle estetik işleri sahneye taşımak, bu değerli kişileri tanımak başlı başına önemli" dedi. Oyunun yazar ve yönetmeni Üstün İnanç da, II. Abdülhamid'in, mevcut Osmanlı padişahları içerisinde hakkında en çok tartışma yapılan padişah olduğunu belirterek, "Bu tartışılan padişahı bir de biz ele aldık ve neredeyse bir belgesel şeklinde sahneye taşıdık" diye konuştu.

KISAKÜREK'LE ÇALIŞTI
İnanç, oyunu hazırlarken birlikte çalışmalar yaptığı ünlü şair Necip Fazıl Kısakürek'i andığını dile getirerek şöyle dedi: "Saçımızdan tırnağımıza kadar manevi yapımızı oluşturan rahmetli Necip Fazıl Kısakürek'tir. Onun şaheseri olan 'Sultan Abdülhamid' oyununu 519 kere sahneye koydum, hem yönetmeni, hem oyuncu olarak rol aldım. Bugün burada, yıllardır bu işe verdiğimiz emeğe değdiğini anladım."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘31 Mart’ sahnede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN