Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sahtekarlıkta sınır tanımıyorlar

Son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan e-ticaret dolandırıcılığına bir yenisi daha eklendi.

Giriş Tarihi: 28.3.2016 13:37 Güncelleme Tarihi: 28.3.2016 14:12
Sahtekarlıkta sınır tanımıyorlar

Sahtekarların son yöntemi ise oldukça şaşırtıcı... Türkiye çapında hizmet veren ilan siteleri üzerinden satışa sundukları elektronik ürünleri kapıda ödeme yöntemiyle alan müşteriler, açtıkları kutuda satın aldıkları eşyaları beklerken A4 kağıdıyla karşılaşıyor.

Yaşanan son dolandırıcılık olayı, İstanbul Bahçelievler'de yaşandı. Mağdur Mehmet Karagöz, Türkiye'nin önde gelen ilan sitelerinden birinde "kuzeynet34" nickine sahip bir satıcının oyun 470 TL fiyatlı konsolu ilanını gördü ve satın almak için mail yoluyla iletişime geçip, sipariş verdi. Kapıdan ödeme yöntemiyle ödemesini gerçekleştiren Karagöz, aldığı kutudan oyun konsolu beklerken bir paket A4 kağıdıyla karşılaştı ve neye uğradığını şaşırdı.

Dolandırıldığını anlayan mağdur Karagöz, soluğu mahkemede aldı. Karagöz, avukatı Yasin Altuntaş aracılığıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu ve İstanbul Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurarak "Kuzeynet34" nickine sahip kişi dahil 3 sanık hakkında dava açıldı.

Bilişim Hukuku uzmanı Avukat Yasin ALTUNTAŞ yaptığı açıklamada;

"Müvekkilimizin başından geçen olay, dolandırıcıların son zamanlarda sıklıkla başvurduğu bir yöntem olmakla birlikte, dolandırılan mağdurların şikayet etmemesi sebebiyle gün yüzüne çıkmamaktadır. Dolandırılan mağdurlar ya ödedikleri paranın şikayet etmeye değmeyeceğini düşündükleri için ya da dolandırıldıklarını çevresindekilere söylemekten çekindikleri için bu tip dolandırıcılık eylemleri gizli kaldığı için cezalandırılamamakta, failler de gün geçtikçe eylemlerini arttırarak vatandaşlarımızı mağdur etmeye devam etmektedirler. Oysa müvekkilimiz gibi aynı siteden alışveriş yapıp da dolandırılan 100'ün üzerinde mağdurun olduğunu tahmin etmemize rağmen şikayetçi olan bir tek müvekkilimiz olmuştur. Bu hususta vatandaşlarımızın, bu tip organize suç şebekelerinin ortaya çıkarılması için başına gelen dolandırıcılık olaylarında şikayetçi olmaları büyük önem taşımaktadır. Nitekim 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 157. Maddesine baktığımızda; bir kimsenin hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına bir yarar sağlamasının arandığını görmekteyiz. Olayımızda da şüpheli şahıs ve şahısların hileli davranışlar içerisinde bulunarak müvekkili kandırdığı ve müvekkil zararına hareket ettiği ve kendisine de açık bir şekilde yarar sağladığı bu şekliyle de T.C.K. md.157'de tanımlanan dolandırıcılık suçunun bütün unsurlarının oluştuğu görülmektedir. Aynı zamanda söz konusu suç, bilişim hizmetleri üzerinden işlendiği için T.C.K. md.158 (f) ve (h) bentleri uyarınca nitelikli dolandırıcılık suçun meydana getirdiği için failler Ağır Ceza Mahkemeleri'nde yargılanmaktadır."

Kaynak: Sabah.com.tr

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahtekarlıkta sınır tanımıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN