‘Kâğıt gibi ince bel’ çılgınlıkları

Giriş Tarihi: 29.3.2016
‘Kâğıt gibi ince bel’ çılgınlıkları

Çinli kadınların “kâğıt gibi ince belli” olduklarını göstermek amacıyla çektirdiği fotoğraflar, tartışmalara yol açsa da bu tehlikeli olma potansiyeli taşıyan çılgınlıkların ilki değil...

Beliniz dik tutulan A4 büyüklüğündeki bir dosya kağıdının arkasından görünmeyecek kadar ince mi? Çin'de birçok kişi "kağıt gibi ince" olduğunu kanıtlamak için böyle fotoğraflar çekip paylaşıyor sosyal medyada. Bu fotoğraflar sağlıklı güzellik standartları hakkında tartışmalara yol açıyor. Ancak bu ilk değil. İşte tarihten bazı çılgın ve tehlikeli zayıflama örnekleri: Çin'de geçen yıl yayılan bir başka sosyal medya çılgınlığı, elini belinin arkasından dolaştırıp göbek deliğine dokunarak çekilen fotoğrafları paylaşmaktı. Bu, Weibo adındaki kısa mesaj platformunda özellikle de genç kızlar arasında popülerdi. Göbek deliğine dokunma çılgınlığı Haziran 2015'e kadar Weibo'da 130 milyon mesaja konu oldu.

TENYA DİYETİ
Zayıflamayla ilgili bir başka çılgınlık 1900'lü yılların başındaki 'tenya diyeti'ydi. Diyet, genelde bir kapsüle yerleştirilen tenya larvasını yutmak şeklindeydi. Larvanın bağırsaklarda büyüyerek, yiyecekleri emeceği düşünülüyordu. Bu kilo kaybının yanı sıra ishal ve kusmaya da neden olabiliyordu ve birçok açıdan riskliydi. Tenyanın boyu 9 santime kadar büyüyebildiği gibi, baş ağrısı, göz sorunları, menenjit ve demans gibi birçok hastalığa yol açabiliyordu.

'ARI BELİ' KORSELERİ
19. yüzyıl sonlarında vücudu kum saati gibi gösteren 'arı beli korseleri' moda oldu. Ancak bu da iç organlara zarar verme riski taşıyordu. Çünkü bel çevresi 40 santime inecek kadar sıkıştırılabiliyordu. Sanayi devrimi ve seri imalata geçilmesiyle terleterek kilo verdirmeyi amaçlayan iç çamaşırı ve korseler çıktı. Ancak bunlar da uzun süre nemli tuttukları ciltte enfeksiyon riski yaratıyordu.

SİRKE DİYETİ
Ünlü İngiliz şair Lord Byron, ilk diyet 'ikon'larından biriydi. 1800'lerin başında sirkeli bir diyet icat etti. Her gün sirke içiyor ve sirkede bekletilmiş patatesler yiyordu. Yan etkileri de kusma ve ishaldi. Kendini sürekli tartan Lord Byron, 1806'da 88 kiloyken, 1811'de 57 kiloya inmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Kâğıt gibi ince bel’ çılgınlıkları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN