Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fiziğin adaleti

Giriş Tarihi: 1.4.2016
Fiziğin adaleti

Yargıtay, uçurumun dibinde cesedi bulunan Esin Güneş’in aşağı itildiğini, fizik kurallarına göre ispatlayan bilirkişi raporunu haklı buldu. Katil zanlısı kocaya verilen müebbet ceza onandı

Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun salı günkü oturumunda uzun süre Türkiye'nin gündeminde kalan Esin öğretmen cinayetiyle ilgili son karar verildi. 2010'da 'in Tillo Tepesi'nin dibinde öğretmen Esin Güneş'in (25) cesedi bulunmuştu. SABAH'ın gündemde tuttuğu olayla ilgili Siirt Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davada katil zanlısı koca Güven Güneş'e müebbet hapis cezası verilmişti. Dava sırasında koca Güven Güneş, eşinin baş dönmesine yol açan vertigo hastalığı nedeniyle uçurumdan kendisinin düştüğünü iddia etti.

İKİ PROFESÖR, BİR DOÇENT
Ağır Ceza Mahkemesi, Esin öğretmenin iki aşamalı uçurumdaki cesedinin bulunduğu yerleri dikkate alarak kendiliğinden düşen bir kişinin bu şekilde uçurumun en altına kadar gidemeyeceğini değerlendirdi. Bunu kanıtlamak için de bilirkişilerden rapor istedi. İkisi fizik profesörü biri fizik doçenti olan üç kişilik heyetten rapor istendi. Bilirkişiler, olayı incelerken şu fizik sorusunun cevabını aradı: Bir kütlenin ağırlık merkezinin bulunduğu noktadan 4.9 metre aşağıda ve 2.7 metre genişliğindeki basamağı atlayarak 5.6 metre aşağıdaki ve 1.3 metre genişlikteki basamağa düşmesi için yatay ilk hızının hangi aralıkta olması gerekir? Fizikçilerin raporlarına yansıttıkları yanıt ise şöyle oldu: "İlk hızının saatte 9.7 km ile saatte 13.3 km arasında olması gerekir. Hızlı yürüyen bir insanın ortalama yürüme hızı ise saatte 5 km.'dir." Bu yanıt ve diğer deliller de gözönüne alınarak sanık Güven Güneş'e önce ağırlaştırılmış müebbet hapis karar verildi. Ardından kadın hakları derneklerinin tepkisine neden olan "iyi hal" indirimi yapılarak sanığa verilen ceza müebbet hapse çevrildi. Siirt Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararı Yargıtay 1' Ceza Dairesi'nce oy çokluğuyla onanmıştı. Ancak bu aşamada devreye Yargıtay Başsavcılığı girdi. Başsavcılık "Esin Güneş vertigo tedavisi görmekteymiş. Bu nedenle kocanın 'dengesini kaybetti ve düştü' savunması yerinde olabilir. Bu durumda sanığın beraat etmesi gerekir" diyerek müebbet hapis kararına itiraz etti.

2'NCİ TOPLANTIDA OY ÇOKLUĞU
İtiraz, Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nda ilk olarak geçen hafta ele alınmıştı. O ilk toplantıda nihai karar için gereken 3'te 2'lik çoğunluk "Esin öğretmen düşmedi, kocası tarafından itilerek öldürüldü" görüşünde birleşemedi. Bunun üzerine dosya bu hafta salı günü yeniden ele alındı. Bu kez Kurul üyelerinin yarısından bir fazlasının oyu, karar için yeterli olacaktı. Kurul, dosya içindeki bilirkişi raporu ve diğer delillere göre oy çokluğuyla koca Güven Güneş'in suçlu olduğuna hükmetti ve Başsavcılığın "sanık vertigo hastasıdır, koca beraat etsin" itirazını reddetti, koca hakkındaki ceza kesinleşti. Böylelikle bir kadın cinayeti fizik problemi ile çözülmüş oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fiziğin adaleti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN