Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kutba Türk bayrağı için 3..2..1..

Güney Kutbu’nda bilimsel araştırmalar yapacak Türk ekibi bugün Arjantin’den Antarktika’ya gitmek için gemiye binecek. 15 Nisan’a kadar çalışmalarını sürdürecek ekip Türk bayrağını bölgeye dikecek

Giriş Tarihi: 1.4.2016
Kutba Türk bayrağı için 3..2..1..
Güney Kutbu'nu da içeren Antarktika kıtasında araştırmalar yapacak ve bölgeye Türk bayrağı dikecek bilim insanları, kıtaya geçiş öncesinde Arjantin'de bulunan Antarktika Anlaşması Sekretaryası'ndan bilgi aldı. Araştırma ekibinin, bugün Arjantin'in Antarktika kıtasına en yakın noktası olan Ushuaia kentinden gemiyle kıtaya geçeceği belirtildi. Yarın Antarktika'ya ayak basması beklenen ekip 15 Nisan'a kadar bölgede çalışmalar yapmayı planlıyor. Sefer lideri, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Türk Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Başkanı Bayram Öztürk, 'nin ilk defa Antarktika'ya bilimsel bir sefer organize ettiğinin altını çizdi.

İLK ULUSAL ORTAK ÇALIŞMA

Araştırma ekibi, İTÜ Kutup Araştırmaları Merkezi (PolReC), İTÜ, İstanbul Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi ile Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) akademisyenlerinden oluşuyor. İklim değişikliği, buzullar, yabancı türler, kirlenme, denizel biyoçeşitlilik, koruma alanları, deniz memelileri ve botanik konularında 80 kilometrelik bir alanda araştırma yapacak ekipte, tıp doktorları, botanikçi, harita ve jeoloji mühendisleri ve deniz bilimleri uzmanları bulunuyor. Ukrayna Ulusal Antarktik Bilim Merkezi (NASC) ile PolReC ve TÜDAV arasında geçen yıl imzalanan anlaşmayla beyaz kıtada uzun süreli işbirliğinin ilk adımlarının atılacağı sefer, aynı zamanda Türk üniversitelerinin kıtaya ortak düzenledikleri ilk sefer olma niteliği de taşıyor.

'UZAKLAR' EKİBİ DİKMİŞTİ

2012'de 'Uzaklar II' isimli yelkenlileriyle dünyayı dolaşan Osman Atasoy ve Sibel Karasu çifti (üstte) Antarktika'ya Türk bayrağı diken ilk Türk ekibi olmuştu. Türk Deniz Araştırmaları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk (solda) de 4 ay ön incelemeler yapmak için bulunduğu bölgeye Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinden akademisyenlerin oluşturduğu ekiple birlikte yeniden gitti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kutba Türk bayrağı için 3..2..1..
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN