Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Ultrasonik’ çözmedi eski usul oldu

Köpeklerden şikâyetçi olan elektrik sayacı okuma personeline “ultrasonik kovucu” dağıtıldı. Cihaz saldırgan cinslerde ters tepki gösterince, uzmanlar noktayı koydu: “Köpek görünce çömelin”

Giriş Tarihi: 1.4.2016
‘Ultrasonik’ çözmedi eski usul çare oldu
Antalya'da elektrik sayacı okuma personeli köpeklerden şikâyetçi olunca personele "ultrasonik köpek kovucu"lar dağıtıldı ancak sorun çözülmedi. Sokak köpeklerinde e yarayan cihaz, pitbull gibi saldırgan cinslerde ters tepki gösterince eski usul oldu: 'Köpek görünce çömelin.'

'KOVUCU'YA RAĞMEN ISIRILDILAR
'da iş kazalarının önüne geçmek isteyen Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş., elektrik yalıtımlı özel üniformalar ve eğitimlerle elektrik kaynaklı iş kazalarını minimalize etti. Ancak alınan hiçbir önlem köpek ısırmalarının önüne geçmeye yetmedi. Elektrik sayacı okumaya giden görevlilere 'ultrasonik köpek kovucu'lar dağıtıldı. Ancak bu yöntemden istenilen verim alınamadı. Sokak köpeklerinde işe yarayan cihaz, pitbull gibi saldırgan cinslerde ters tepki gösterdi. Kovucuya rağmen ısırılan personel sayısı artınca cihaz kullanımı zorunluluk olmaktan çıktı ve isteğe bağlı hale getirildi. Şirket son çareyi ise eğitimde buldu. İş Güvenliği Uzmanı Gökhan Celal, elektrik çarpmalarına karşı alınan önlemlerle büyük ölçüde kazaların önüne geçildiğini ancak aynı başarının köpek ısırmalarında yakalanamadığını söyledi.

TRAFİKTEN SONRA İKİNCİ
Trafik kazalarından sonra en çok rastlanan iş kazasının yüzde 28 ile köpek ısırması olduğunun altını çizen Celal, "2014'te yüzde 14 olan elektrik kaynaklı iş kazaları alınan önlemlerle 2015'te yüzde 4'e geriledi. 2014'te yüzde 21 olan köpek ısırma vakaları ise 2015'te yüzde 28'e kadar çıktı. Köpeksavar cihazlar işe yaramayınca, sayaç okuma personeline köpek saldırılarından korunma yolları, köpeklerle beden dili ile iletişim gibi konularda bilgi verdik. Verilen eğitimde bir çoğumuzun aşina olduğu 'köpek görünce çömelin' uyarısı, en kesin çözümlerin başında geliyor. Diğer yöntemler ise 'köpeklerle göz teması kurmamak', 'köpek görünce kaçmamak' dedi. Yaklaşık 1 milyon 600 bin abonenin bulunduğu Akdeniz bölgesinde sayaçları okuyan 223 personel bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Ultrasonik’ çözmedi eski usul çare oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN