Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Mutlak kulak’ dehası

Liseli otistik Taylan, milyonda bir görülen ‘Mutlak kulak’ dehası sayesinde duyduğu her sesi notaya çeviriyor. Genç müzisyen yeteneğiyle şaşırtıyor

Giriş Tarihi: 4.4.2016
‘Mutlak kulak’ dehası
Antalya Büyükşehir Belediyesi yaz kurslarında piyano yeteneği keşfedilen otizm hastası 17 yaşındaki Taylan Hartavi kulağı ve yeteneğiyle şaşırtıyor. Taylan çok az kişide bulunan absolut kulağı ile duyduğu her sesi notaya çevirebiliyor. Haşim İşcan Aile Eğitim Merkezi'nde müzik öğretmeni Emre Köstence tarafından keşfedilen otistik Taylan Hartavi, geçtiğimiz ağustos ve eylülde ATSO Güzel Sanatlar Lisesi'nin konservatuvar sınavlarınıa girdi ancak yeterli puan alamadı. Müdürü Ayşe Acar ile emekli akademisyen Okul Aile Birliği Başkanı Şükran Atkinsan, Taylan'ın bu yeteneğini görünce hemen harekete geçti. Milli Eğitim Bakanlığı ile yazışarak, 'Kaynaştırma' öğrencisi olarak ATSO Güzel Sanatlar Lisesi'ne kabul edildi.

KISA SÜREDE UYUM SAĞLADI
ATSO Güzel Sanatlar Lisesi 1'inci sınıfına başlayan Taylan Hartavi, otistik olmasına rağmen kısa sürede okula ve arkadaşlarına uyum sağladı. Öğretmenlerinin sevgisi, arkadaşlarının güler yüzü ve piyano ile otizmi yenmeyi başardı. Anne Fadime Hartavi, yaşananların mucize olduğunu söyledi. Taylan'ın özel bir çocuk olduğunu ve bunu 2.5 yaşında fark ettiğini belirten anne Hartavi, "Müzik öğretmeni oğlumun kapıya vurulunca çıkan tık tık sesini bile notaya çevirebildiğini fark etti. Müzik öğretmenimizin gösterdiği yoğun ilgi ve alaka ile Taylan'ım geleceğin İdil Biret'i olmaya aday hale geldi. Otizmliler genelde kendi dünyalarında oluyorlar. Fakat Taylan piyano ile bütünleşti ve rahatsızlığını arka plana atarak sosyalleşti. O çok özel bir çocuk" dedi. ATSO Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Ayşe Acar da, "Türkiye'de ilk kez güzel sanatlar lisesine bir otistik öğrenci kaydetmiş olduk. Taylan kısa sürede uyum sağladı. Onun müzik yeteneği hepimizi büyüledi. Piyano ile otizmi yendi" diye konuştu.

24 SAAT ARALIKSIZ PİYANO ÇALABİLİRİM
İlerde iyi bir piyanist olmak istediğini belirten Taylan Hartavi, "Hedefim konservatuvar sınavını kazanmak. Müziğin okulunu okumak istiyorum" dedi. Piyano çalınca çok mutlu olduğunu anlatan Hartavi, "Tek üzüntüm evimde bir piyanom yok. Evde piyano olsa 24 saat aralıksız çalarım. Ancak böyle bir şansım yok. Okulda çalabildiğimle yetiniyorum. En büyük arzum bir piyanoya sahip olmak" ifadelerini kullandı. Aynı zamanda viyola da çalabilen Taylan, en çok Mozart ve Beethoven'ı sevdiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Mutlak kulak’ dehası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN