Karatay’ın yine tadı kaçtı

lere ‘şeker yüklemesi yaptırmayın’ dediği için 15 gün meslekten men edilen Prof. Dr. Karatay’a bir daha... Mahkeme sonuçlanmadan men cezasını duyuran jinekoloji derneği hakkındaki suç duyurusuna da takipsizlik verildi

Giriş Tarihi: 5.4.2016
Karatay’ın yine tadı kaçtı
İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, geçen yıl Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği'nin (TJOD) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Cansun ve üyelerinden şikayetçi olmuştu. Karatay, lere şeker yüklemesiyle ilgili açıklamaları yüzünden aldığı 15 gün meslekten men cezasını kesinleşmeden derneğin internet sitesinde yayımladığını ve küçük düşürüldüğünü öne sürmüştü. Şikâyet üzerine başlatılan soruşturmadan takipsizlik kararı çıktı. Kararı, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Sıddık Çinko verdi.

HAMİLELER TEDİRGİN OLDU
Şikâyet üzerine ifadesi alınan TJOD Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Cansun Demir, Karatay'ın gerçeğe aykırı basın açıklamalarının hamile kadınları tedirgin etmesi ve dernek üyesi hekimlerin rahatsız olduğunu, bu nedenle bilgilendirme ihtiyacı hissettiklerini söyledi. Demir ifadesinde, paylaşımın kamuoyunu bilgilendirme ve aydınlatma amaçlı yapıldığını, hamile kadına yapılan şeker yüklemesinin çocuğun sağlığı açısından zaruri olduğu ve bilimsel verilerin de bu şekilde olduğu, aksine bilimsel bir araştırma bulunmadığı halde Karatay'ın beyanlarının gerçeğe aykırı olup hamile kadınları tedirgin ettiğini söyledi.

HAKARET DEĞİL BİLGİLENDİRME
Savcılığın takipsizlik kararında, Karatay ile TJOD Başkanı Demir arasındaki tartışma konusunun bilimsel niteliğinden öte halk sağlığını, kamuyu ilgilendiren bir konu olduğu belirtildi. Şikâyete konu paylaşımın Karatay'ı küçük düşürme amaçlı olmadığı, kararın kesinleşmeden yayımlanmasının tek başına küçük düşürme unsurunu oluşturmayacağı ve hakaret suçunun unsurlarının da oluşmadığı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karatay’ın yine tadı kaçtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN