Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sahte doktorayla İTÜ vurgunu

Giriş Tarihi: 5.4.2016 15:37 Güncelleme Tarihi: 5.4.2016 17:15
Sahte doktorayla İTÜ vurgunu

Teknik Üniversitesi'nde 13 yıl boyunca doktora yaptığını ileri sürerek 355 bin TL ödenek alan araştırma görevlisi Sinan Ö.'nün oyununu Teknik Üniversitesi(İTÜ) Mimarlık Bölümü Başkanı Prof. Dr. Alaattin Kanoğlu ortaya çıkardı. Sinan Ö.'nün doktorasının kabul edildiğine dair belgeleri üniversiteye sunmasının ardından 'teşekkür' e-postası atan Kanoğlu'na, Berlin Teknik Üniversitesi böyle bir öğrencilerinin olmadığı cevabını verdi. İTÜ, araştırma görevlisine 13 yıl boyunca ödediği 355 bin TL'yi faiziyle ödemesi için 'alacak' davası açtı.

İstanbul Asliye Mahkemesi'ne İTÜ tarafından açılan davanın dilekçesinde olay şöyle anlatıldı. Sinan Ö. İTÜ Mimarlık Fakültesi'nde Mimarlık Anabilim Dalı'nda 2001 yılında araştırma görevlisi olarak işe başladı. Yüksek lisansını tamamlayan Sinan Ö. doktorasına Berlin Teknik Üniversitesi'nde başladı. Üniversite Sinan Ö.'den görev süresinin dolacak olması gereği rutin prosedür olarak bazı belgeler istedi. Sinan Ö. geçtiğimiz yıl 26 Kasım'da Berlin Teknik Üniversitesi'nde doktorasını yaptığına dair belgeleri bir dosyayla İTÜ'ye sundu. Berlin Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Peter Herrle tarafından doktorasının kabul edildiğini beyan eden Sinan Ö. dilekçe ekine de profesörün sekreterinin hazırlayıp imzaladığı Berlin Teknik Üniversitesi antetli yazıyı ekledi. Yazılarda Sinan Ö.'nün tezinin Berlin Teknik Üniversitesi'nin uygulamasına göre tezinin en az 300 adet yayınlanmış olması gerektiği ve yayınlanması için üniversitenin yayınevinin kendisine 2016 yılı için gün verdiğini, çalışmasının ise 2016 yılının ortalarında bilimsel makale olarak yayınlanacağı belirtildi.

TEŞEKKÜR MAİLİNE GELEN CEVAP ŞOK ETTİ
Sinan Ö.'nün dosyayı teslim ettiği "Mimarlık" bölüm başkanı Kanoğlu, bir e-postayla dosyayı onaylayan Herrle'ye teşekkür mektubu gönderdi. Gelen cevapta ise Herrle araştırma görevlisi Sinan Ö. ile 2007 yılından itibaren herhangi bir temasının olmadığını, kendisi için bir jüri oluşturulmadığını, araştırma görevlisinin sunduğu söz konusu mektupların kendi ofisine ait olmadığını ve sekreterinin imzalarının olmadığını belirtti.

Bunun üzerine Mimarlık Fakültesi Yönetim Kurulu Sinan Ö.'nün görev süresinin uzatılmamasına karar verdi. Üniversite yönetimi Sinan Ö'nün evrakta sahtecilik yöntemiyle belgeleri tanzim ettiğini ileri sürdü. Mali komisyon Sinan Ö.'ye 2003-2016 yılları arasında brüt 355 bin TL ödendiğini tespit etti. Kamu zararının meydana geldiğini belirten üniversite yönetimi 355 bin TL'yi faiziyle birlikte Sinan Ö'den isteyerek alacak davası açtı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahte doktorayla İTÜ vurgunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN