Bugün kandil mi? Regaip kandili ne ?

Giriş Tarihi: 7.4.2016 11:03 Güncelleme Tarihi: 7.4.2016 11:19
Bugün kandil mi? Regaip kandili ne zaman?

7 Nisan Perşembe günü kandil mi? BugünRegaip kandili. İslam aleminin merakla beklediği özel kandil günlerinden biri olan bugünün anlamı ne? Regaip kandili nedir? İşte cevaplar...

Müslümanların yıl içinde sevinçle beklediği üç aylara girdil. Bugün ise Regaip Kandili. Peki Regaib Kandili'nin önemi nedir ve bugün neler yapılmalı? Regaip Gecesi nasıl değerlendirilmeli ve nasıl ibadet edilmeli?

REGAİB KANDİLİ ANLAMI

Regaib, arapça kökenlidir ve "reğa-be" kökünden türemiştir. "Reğa-be", kelime anlamına bakılırsa herhangi bir şeyi arzulamak, istemek, talep etmek, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek anlamına gelmektedir. "Reğîb" kelimesi ise, "reğabe"'den türemiş olan bir isim bir sözcüüktür. Kendisine rağbet edilen, arzulanan, taleb edilen şey demektir. Müennesi, "reğîbe"dir. "Reğîbe"nin çoğulu da "reğâib" dir. Kelime olarak "Regâib'in budur.

REGAİB KANDİLİ NE ZAMAN?

Receb ayının ilk Cuma gecesi kutlanan bugüne Regaib gecesi denir. Bu geceye Regaib gecesi ismini melekler vermişlerdir. Her Cuma gecesi kıymetlidir. Bu iki kıymetli gece bir araya gelince, daha kıymetli oluyor. Allahü teâlâ (c.c) bu gecede, Müminlere, ragibetler (ihsanlar, ikramlar) yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Regaib gecesi'nde yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bugün kandil mi? Regaip kandili ne zaman?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN