Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İkinci hayat müjdesi saat 3’te geldi

Giriş Tarihi: 9.4.2016
İkinci hayat müjdesi gece saat 3’te geldi

’da böbrek yetmezliği ile boğuşan, 2 bacağı dizaltından kesilen ve yüzde 25 görme kaybı yaşayan Cemal Verdil, geçen hafta kadavradan yapılan böbrek nakliyle yeniden doğdu

'da 12 yıldır diyabetle mücadele eden 52 yaşındaki Cemal Verdil, önce gözlerinde yüzde 25 görme kaybı yaşadı. Ardından böbrek yetmezliği ile hayatı kâbusa döndü. Son olarak kangren olan her iki bacağı dizaltından kesilen Verdil'e kadavradan böbrek nakli yapıldı. 03.00'te gelen müjdeli haberle, Verdil'in 10 yıllık diyaliz çilesi sona erdi.

İKİ BACAĞI KESİLDİ
Ümraniye'de yaşayan 4 çocuk babası esnaf Cemal Verdil, 10 yıl önce gözlerinde görme bozukluğu yaşayınca doktora başvurdu. Yapılan testlerde Verdil'in ileri derece şeker hastası olduğu ortaya çıktı. Gözlerinde yüzde 25 görme kaybı olan, vücudunun çeşitli yerlerinde şiş ve yaralar oluşan 52 yaşındaki adam, böbrek yetmezliğinin pençesine düştü. Ayaklarındaki yaralar büyüyüp kangren olunca her iki bacağı diz altından kesildi.

'20 YAŞINDA GİBİYİM'
Şeker hastalığı nedeniyle hayati riski bulunan Verdil'e doktorlar böbrek nakli olması gerektiğini söyleyince eşi, çocukları ve kardeşleri gönüllü verici oldu. Ancak hiçbirinin kan grubu uymadı. 10 yıldır haftanın 3 günü diyalize giren Verdil'e, geçen hafta gece 03.00'te müjdeli haber geldi. Verdil'e Memorial Ataşehir Hastanesi'nde bir kadavradan böbrek nakledildi. Hastanenin Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat ve Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Tuncer'in yaptığı ameliyatla Verdil yeniden sağlığına kavuştu. Hayatını 40 yaşından önce ve sonrası olarak ikiye ayırdığını söyleyen Cemal Verdil hislerini şöyle anlattı: "Organlarını bağışlayan kişinin kim olduğunu bilmiyorum ama böbreğiyle bana ikinci hayatımı verdiği için kendisine sürekli dua edeceğim. Hayatını kaybederken bile sevap işleyerek organlarıyla hayat verdi. Kendimi 20 yaşındaymışım gibi hissediyorum. Artık hayallerimi gerçekleştireceğim. Taburcu olur olmaz memleketim Trabzon'a gidip yaylalarında hayatımı sürdüreceğim."

ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ
Ameliyatı yapan Prof. Yalçın Polat, "Organ bağışı ülkemizde hâlâ yeterli değil" dedi. Prof. Murat Tuncer de "Diyabet hastalığı erken teşhis edilerek diğer organlara zarar vermeden tedavi edilmeli" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İkinci hayat müjdesi gece saat 3’te geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN