Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sekizinci renk: Otizmli çocuklar

Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nin “Sekizinci Renk” projesi ’deki otizmli çocuklar için yeni bir umut oldu. Projeye destek veren Emine Erdoğan “Otizmin tek çıkar yolu eğitim” dedi

Giriş Tarihi: 9.4.2016
Sekizinci renk: Otizmli çocuklar
Hasan Kalyoncu Üniversitesi 'nin en büyük sosyal sorumluluk projelerinden birini hayata geçiriyor. Otizmli çocukların yaşam kalitelerini yükseltmek için başlatılan "Sekizinci Renk Otizm Farkındalık Projesi" dün akşam yapılan tanıtım toplantısıyla başlatıldı. Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen lansman gecesine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın yanı sıra Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu ile çok sayıda sanatçı ve ünlü de katıldı. SABAH'ın da ana medya sponsoru olduğu proje kapsamında 'nin dört bir köşesine otizmli çocuklar için özel eğitim merkezleri kurulacak. Bugün yalnızca İstanbul'da olan ve 34 öğrenciye hizmet veren Sakine Kalyoncu Çocuk Eğitim Merkezi tüm 'yi kucaklayıcı niteliğe büründürülecek.

OTİZMİN TEDAVİSİ EĞİTİM
Gecede konuşan Emine Erdoğan otizmle mücadele konusunda eğitimin önemine vurgu yaptı."Eğitim herkes için gerekli ama otizmli çocuklarımız için aynı zamanda bir tedavi. Eğitim, otizmin tek çıkar yolu diyebiliriz" dedi. Her insanın dünyaya farklı özelliklerle geldiğini belirten Erdoğan "Bazılarımız ise nöro-biyolojik bir farklılıkla dünyaya geliyor. Bu şekilde doğan çocuklarımız elbette yaşamlarını birtakım zorluklarla sürdürmek durumunda kalıyorlar. Sosyal etkileşimlerini engelleyen özellikler, onları iç dünyalarında bazı sıkıntılarla başbaşa bırakabiliyor. Onların hayatında eğitimin çok özel bir önemi var" diye konuştu. Otizmli çocukların çok zengin bir iç dünyasına sahip olduklarını, detaylara olan ilgilerinin onları sanat ve sporda zirveye taşıdıklarını söyleyen Erdoğan "Özel çocuklarımıza da sosyal, kültürel ve ekonomik yaşama eşit biçimde katılım fırsatı verebiliriz. Bu onların en doğal ve anayasal hakkıdır" dedi. Otizmin bugün her 68 çocuktan birinde rastlandığını hatırlatan Erdoğan "Yani, kanser gibi yaygın birçok hastalıktan çok daha fazla görülme riski var. Fakat ne yazık ki farkındalığımız o derece fazla değil" diye konuştu.

HER ŞEY SEVGİYLE BAŞLAR
Gecede konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu da sorunların aşılmasında sevgi ve ilginin önemine dikkat çekti. Sağlık Bakanı Mehmet Müzezzinoğlu da otizmin erken teşhisi için çalışmalarını artırdıklarını anlattı.

PROJEYE ÖZEL ŞARKI
Otizmli çocukların eğitimine dikkat çekmek için Nil Karaibrahimgil ile Mustafa Ceceli'nin ortak bestelediği şarkı da ilk kez söylendi. Gecenin sonunda otizmli çocuklardan oluşan bir koro eşliğinde sanatçı Mustafa Ceceli şarkılar söyledi. Geceye davetli onlarca otizmli çocuk sahneye akın etti. Neredeyse herbir çocukla resim çektiren Ceceli en özel konserlerinden birini verdiğini söyledi.

ÜNLÜLER AKIN ETTİ
Geceye çok sayıda ünlü isim de katıldı. Sunuculuğunu Sera Tokdemir'in yaptığı gecede Hülya Koçyiğit, Nihat Doğan, Berdan Mardini, Doğuş, İzzet Yıldızhan, Sevim Emre, Feryal Akgül, Erhan Güleryüz, Mine Koşan, Linet, Ebru Yaşar, Fatma Toptaş, Sema Öztürk, Furkan Palalı, Saruhan Hünel, Betül Demir, Serkan Kaya, Elif Kaya yer aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sekizinci renk: Otizmli çocuklar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN