Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yenilenen ‘Sürü’ Film Festivali’nde

Giriş Tarihi: 9.4.2016
Yenilenen ‘Sürü’ Film Festivali’nde

Yılmaz Güney’in ünlü “Sürü” filminin restore edilmiş haliyle Film Festivali kapsamında yapılan gösterimine , Melike Demirağ ve Güney katıldı

Senaryosu Yılmaz Güney'e ait olan ve Zeki Ökten'in yönettiği 1978 yapımı "Sürü" filmi, restore edilmiş yeni haliyle Film Festivali'nin "Türk Klasikleri Yeniden" projesi kapsamında gösterildi. Ortaköy Feriye Sinemaları'nda yapılan gösterime filmin oyuncularından , Melike Demirağ ve Levent İnanır, yardımcı yönetmeni Ali Özgentürk, Yılmaz Güney'in eşi Güney ve Tuncel Kurtiz'in eşi Menend Kurtiz de katıldı. Fatoş Güney, "Bu filmde oynamaktan çok çekmek istemişti. Yönetmenlik her zaman onun için daha ağır basıyordu" diyerek Yılmaz Güney'in yönetmenlik isteğini dile getirdi. Fatoş Güney şöyle dedi: "Filmleri yakıldı, yıkıldı. Çoğu yasaklandı. Şu an için 11 tane filmi kaldı. Ancak onları kurtarabildik. Cumhurbaşkanı 'Eğer Yılmaz Güney'in filmlerine kulak verilseydi. Türkiye şu anda bu durumda olmayabilirdi' demişti. Çok güzel bir tespit. Gerçekten çok önemli filmler."

'AĞABEYİMİ ANMAYA GELDİM'
Film gösterimine Berrak Tüzünataç da katıldı. Tüzünataç, "Bu tarz filmlerin yeni nesillere uyarlanması çok hoş bir durum. Tuncel ağabeyim de oynuyordu filmde, buraya da onu anmaya geldim" dedi. Baskıcı toplum modelini kırmaya çalışan genç bir çiftin üzerinden bir aşiretin büyük kente göç edişini ve trajik çöküşünü epik bir tarzla ele alan film 1979 Locarno ve 1980 Antwerp film festivallerinden ödülle dönerken, 1980 Antalya Film Festivali'nde de "En İyi Film" dahil altı dalda ödül kazandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yenilenen ‘Sürü’ Film Festivali’nde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN