Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adalet Bakanı, Suphi Altındöken'in ölümüyle ilgili konuştu

Suphi Altındöken ve babasını cezaevinde silahla vuran Gültekin Alan ile ona yardım ettiği ileri sürülen personelin sorgulanmak üzere Adliyesine getirildiği bildirildi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise yaptığı açıklamada; 2 cezaevi müdürü ve 3 görevlinin açığa alındığını duyurdu

Giriş Tarihi: 13.4.2016 11:35 Güncelleme Tarihi: 13.4.2016 16:32
Adalet Bakanı, Suphi Altındöken'in ölümüyle ilgili konuştu

Suphi Altındöken ve babasını cezaevinde silahla vuran Gültekin Alan ile ona yardım ettiği ileri sürülen personelin sorgulanmak üzere Adliyesine getirildiği bildirildi

2 CEZAEVİ MÜDÜRÜ VE 3 GÖREVLİ AÇIĞA ALINDI

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise yaptığı açıklamada; 2 cezaevi müdürü ve 3 görevlinin açığa alındığını duyurdu

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın katili Ahmet Suphi Altındöken ile babası Necmettin Altındöken'in cezaevinde vurulması ile ilgili olarak, "Adalet Bakanı olarak cezaevine silahın içeriden yardım suretiyle sokulabilmiş olmasını savunmak mümkün değil, gerçekten bu güvenlik açısından bir zafiyettir. Bu nedenle bu konuda ihmali, kusuru, kastı olan kim varsa onlarla ilgili her türlü adli ve idari tahkikat yapılacak ve gerekli müeyyideler uygulanacaktır" dedi.

Bakan Bozdağ, Sheraton Otel'de düzenlenen "Türk Hukuk Sisteminde Aile, Çocuk, Kadın Çalıştayı"nın açılış programında üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın katili Ahmet Suphi Altındöken ile babası Necmettin Altındöken'in cezaevinde vurulması ile ilgili değerlendirmede bulundu. Bakan Bozdağ, F tipi cezaevlerinin en yüksek güvenlikli cezaevi olduğunu vurgulayarak, "Bu cezaevlerine dışarıdan herhangi birinin orada görev yapanlardan destek almadan, silah veya başka bir şey sokması imkansızdır.

Gerçekten çok ciddi güvenlik tedbirleri var, orada çok ciddi çalışmalar var. Bütün bunları herhangi birinin başarma imkanı yok. Bizim değerlendirmelerimize göre içeride görev yapan bir infaz koruma memurundan veya diğer bir çalışandan destek alınarak yapılabilecek bir çalışma olduğunu değerlendiriyoruz. Bir adalet müfettişini, iki ceza ve tevkif evleri kontrolörünü olayın olduğu gün tetkik etmek ve sonunda gerekli incelemeler yapıp rapora bağlamak üzere mahalline gönderdik. Ayrıca Adana Cumhuriyet Başsavcılığı da bu konuda bir adli soruşturma başlattı. Soruşturma bütün detaylarıyla şu anda sürüyor" dedi.

"Elde edilen ilk bilgilere göre silahın içeriye oradaki bir görevli tarafından sokulduğuna dair bulgulara rastlandı" diyen Bakan Bozdağ şunları söyledi:
"Şu anda gözaltına alınmış durumda dışarıda ona yardımcı olan başkaları var, onlarla ilgili de yine aynı şekilde gözaltılar var ve soruşturma devam ediyor. Öte yandan 2 cezaevi müdürü ile 3 görevli açığa alınmıştır. Soruşturma bittikten sonra bütün gerçekler ortaya çıkacaktır. Ama bu kabul edilebilir bir durum değildir. Adalet Bakanı olarak cezaevine silahın içeriden yardım suretiyle sokulabilmiş olmasını savunmak mümkün değil, gerçekten bu güvenlik açısından bir zafiyettir. Bu nedenle bu konuda ihmali, kusuru, kastı olan kim varsa onlarla ilgili her türlü adli ve idari tahkikat yapılacak ve gerekli müeyyideler uygulanacaktır. Kimsenin şüphesi olmasın."

Adana F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda üniversiteli Özgecan Aslan'ın katili 27 yaşındaki Ahmet Suphi Altındöken'i tabancayla vurarak öldüren hükümlü 46 yaşındaki Gültekin Alan ile sona yardım ettiği öne sürülen aralarında bir infaz koruma memuru ve silahı cezaevine soktuğu iddia edilen bir kadının da bulunduğu gözaltındaki bazı kişiler de adliyeye sevk edildi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da, tabancanın içeride görev yapan biri tarafından sokulduğuna dair bulgular olduğunu, ayrıca 2 cezaevi müdürü ile 3 görevlinin açığa alındığını açıkladı.

Tuvalette bulduğunu ileri sürdüğü tabancayı bir gardiyanın başına dayayarak ölüm tehdidiyle hücrelerindeki baba Necmittin Altındöken ve oğlunu koğuşlarında tabancayla vuran katil zanlısı Gültekin Alan, büyük gizlilik içinde Adana Adliyesi'ne getirildi. Alan'a yardım ettiği öne sürülen şüpheliler de sorgulanmak üzerine ayrı ayrı adliyeye getirildi. Şüphelilerin ifadesi olayı sorgulayan Cumhuriyet Savcısı tarafından alınırken, adliye çevresinde geniş güvenlik önlemi uygulandı.

CENAZENİN DEFİNİ SORUN

Adana Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsinin ardından 2 gece önceeki gece annesi Naciye Tan'a teslim edilen Ahmet Suphi Altındöken'in cenazesi Tarsus'ta toprağa verilemeyince tekrar Adana Devlet Hastanesi morguna getirildiyse de, defin gerçekleşemedi. Tarsus ve Adana'da mezarlık yeri verilmediği ileri sürülen Ahmet Suphi'nin cenazesi hastane morgunda bekletiliyor. 'Çöpe mi atayım?' diyerek isyan eden anne Naciye Tan'ın dün morga girerek oğlunun cenazesini baktığı ardından da hastaneden ayrıldığı bildirildi. Altındöken'in cenazesinin nerede nasıl defnedileceği merak konusu haline geldi. Sosyal medyada ise 'Yatacak yeri yok denilen bu olsa gerek' şeklinde yorumlandı. Anne Naciye Tan'ın avukatı İbrahim Kaplan cenazeyi Tarsus veya Kocaköy'de toprağa vermek üzere müracaat ettiklerini, ancak belediyelerin yer göstermediğini, bunun skandal olduğunu başka bir yere gömerek suç işlemediklerini söyledi

"HER TÜRLÜ ADLİ VE İDARİ TAHKİKAT YAPILACAK"

ÖZGECAN'IN KATİLİNİ VURAN MAHKUM KONUŞTU!

SUPHİ ALTINDÖKEN'NİN KATİLİNİN KARDEŞİ KONUŞTU

ÖZGECAN'IN KATİLİNİN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ OLAYA 7 SAVCI

ÖZGECAN'IN BABASI KONUŞTU: "DEFNEDİLSİN"

ÖZGECAN'IN KATİLİ SUPHİ ALTINDÖKEN'İN ANNESİ KONUŞTU: OĞLUMU ÇÖPE Mİ ATAYIM

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adalet Bakanı, Suphi Altındöken'in ölümüyle ilgili konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN