Katili toprak bile kabul etmedi

Giriş Tarihi: 13.4.2016
Katili toprak bile kabul etmedi

Özgecan’ın katilinin Tarsus’ta defnedilmesine izin verilmedi. Tekrar ’ya getirilen ye hiçbir belediye mezar yeri tahsis etmedi. Cenaze köye götürüldü, ancak isyan eden köylü, mezarlığı kilitledi

Mersin'in Tarsus ilçesinde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ı (20) hunharca öldüren ve önceki gün Kürkçüler Cezaevi'nde, başka bir hükümlü tarafından öldürülen Ahmet Suphi Altındöken'in (27) si, önceki Adana Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsinin ardından saat 03.15 sıralarında annesi Naciye Tan'a teslim edildi. Özel bir cenaze aracı kiralayan anne, cenazeyi toprağa vermek için Tarsus'a götürdü. Ancak Tarsus Şehir Mezarlığı görevlileri aileye, Belediye Meclisi'nin aldığı karar gereğince cenazenin gece gömülmeyeceğini, morgda da yer olmadığını söyledi. Mezarlığa gelen Tarsus Emniyet Müdürü Salim Çakan da gece defin isteğinin kabul edilemeyeceğini belirtti. Ardından Kaymakam Bekir Atmaca ve Belediye Başkanı Şevket Can'la görüşen Çakan, aileye cenazenin Tarsus'ta gömülemeyeceğini bildirdi. Bunun üzerine cenaze tekrar Adana'ya gönderilerek, Devlet Hastanesi morguna konuldu.

'ÇÖPE Mİ ATAYIM'

Sabah yeniden Adana Devlet Hastanesi'ne giden anne Naciye Tan ve diğer aile üyeleri, cenazeyi Adana'da toprağa vermek istediklerini bildirdi. Ancak yapılan görüşmelerde, kentteki belediyeler de mezar yeri tahsis etmedi. Yaklaşık 2 saat süren görüşmelerden sonuç alamayan Naciye Tan, cenazeyi bu kez kendi köyü olan Tarsus'a bağlı Kocaköy mahallesine götürmek istedi. Bu kez belediyelerin yanı sıra özel şirketler de cenaze aracı vermedi. Uzun süre bekleyen Naciye Tan, bir sonuç alamayınca, "Ben anneyim, 2 gündür otomobillerde bekliyorum. Oğlumu toprağa vermek istiyorum. Öldü daha ne olsun. Çöpe mi atayım. Oğlumun cenazesini vermiyorlar" diye gözyaşına boğuldu.

'KADAVRA YAPSINLAR'

Tarsus'a 15 kilometre mesafedeki Kocaköy sakinleri de cenazeyi kabul etmedi. Hemen harekete geçen muhtar ve köylüler, mezarlığın kapısını kilitledi. İsteğe tepki gösteren muhtar Rıfat Öcalan, "Mezarlığa kabul etmeme yetkisine sahibim. İstemiyoruz. Onların burayla hiç bağlantısı yok. Sadece ninesi bu köylü. Buraya getirileceği bizim aklımızdan bile geçmedi. Kimsesizler mezarlığına gömüleceğini düşünmüştük. Onu buraya gömmeleri için bizi de beraber gömmeleri lazım. Mezarlığın kapısını da kilitledik. Eğer onu buraya zorla gömerlerse kepçeyle çıkarırım. Gömecek yer bulamazlarsa kadavra yapsınlar. Devletin kadavraya ihtiyacı var" dedi. Öte yandan köye, bir komando birliği yerleştirildi. Özgecan Aslan'ın katili Ahmet Suphi Altındöken ile suç ortağı babası Necmettin Altındöken, önceki gün cezaevinde silahlı saldırıya uğramıştı. Ahmet Suphi Altındöken'in hayatını kaybettiği saldırıda baba Necmettin Altındöken ise ağır yaralanmıştı.

YEMEK VERİRKEN VURMUŞ

Silahlı saldırıyı gerçekleştirdiği iddia edilen Gültekin Alan'ın cinayetten 50 yıl hüküm giydiği, 11 yıldır cezaevinde yattığı ve yemek dağıtımında görevli olduğu öğrenildi. Tabancayı tuvalette bulduğunu öne süren Alan'ın, baba-oğulu yemek dağıtımı yaparken vurduğu, infaz koruma memurunu 2.5 saat rehin aldığı, yaralı Ahmet Suphi Altındöken'in bu sürede çok kan kaybettiği öne sürüldü.

ÖZGECAN'IN KATİLİNİN ANNESİ FERYAT ETTİ

DEFNETTİRMEMEK İÇİN MEZARLIĞI KİLİTLEDİLER

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katili toprak bile kabul etmedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN