Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2 bin yıllık kapı DAEŞ kurbanı

DAEŞ’in kültürel değerlere karşı yürüttüğü kampanyasının ikinci kurbanı Musul’daki Maşki Kapısı oldu. Terör örgütü ‘Tanrı’nın Kapısı’ olarak bilinen 2 bin yıllık kapıyı yıktı

Giriş Tarihi: 14.4.2016
2 bin yıllık kapı DAEŞ kurbanı
Terör örgütü DAEŞ, 'ın Musul kenti yakınlarında bulunan, eski Asur şehri Ninova'nın girişindeki 2 bin yıllık Maşki Kapısı'nı yok etti. İngiltere'de yayımlanan Independent gazetesine konuşan İngiliz Enstitüsü Irak Çalışmaları isimli kurumun yetkilileri, tarihi M.Ö. 7'nci yüzyıla dayanan ve bir zamanlar dünyanın en büyük kenti olarak bilinen Asur kenti Ninova'da bulunan kapının, DAEŞ'in kültürel değerlere karşı yürüttüğü kampanyasının ikinci kurbanı olduğunu bildirdi. Independent, Irak Eski Eserleri Koruma Kurumu'nun da DAEŞ'in antik kente saldırdığını reddetmediğini duyurdu. Gazeteye göre, bölgeden bildiren bir Kürt medya organı da DAEŞ'in askeri ekipmanla kente saldırdığını ve "Tanrı'nın Kapısı" olarak da bilinen kapıyı yerle bir ettiğini belirtti.

TAŞLARI DA SATTILAR
DAEŞ militanlarının kapının taşlarını sattığı da bölgeden gelen haberler arasında yer alıyor. Örgütün kente Şubat 2015'te girerek zarar verdiğine ilişkin görüntüler yayımlanmış ancak bu görüntülerin gerçek olup olmadığı şimdiye kadar doğrulanamamıştı. 'nin Humus kentindeki UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan Palmira Antik Kenti de yaklaşık 10 ay DAEŞ'in kontrolü altında tahribata uğramış, mart ayı sonunda rejime bağlı güçler antik kenti terör örgütünün elinden geri almıştı. Suriyeli arkeologlar, Palmira'nın yaklaşık yüzde 80'inin hala ayakta olduğu haberiyle tahribatın korkulandan az olduğu müjdesini vermişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2 bin yıllık kapı DAEŞ kurbanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN