Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hamamda taciz davasında gerginlik

Giriş Tarihi: 14.4.2016 14:54 Güncelleme Tarihi: 14.4.2016 16:54
Hamamda taciz davasında gerginlik

İstanbul Karaköy'de iki Fransız kadın turistin kese ve masaj yaptırmak için gittikleri bir hamamda 4 tellak tarafından tacize uğradığı iddiasıyla açılan davada, hakim Kenan Seyran'ın tavrı dikkat çekti. Fransız kadınların avukatının "Sanıklar ilk kez mahkemedeler, olayı baştan anlatmaları gerek" demesi üzerine hakim, "Benim sabrımı zorlamayın avukat hanım" diye karşılık verdi. Avukat Duman, sanıklara, "TC vatandaşları da kadın erkek birlikte hamama girebiliyor mu?" diye sorulmasını istemesi üzerine ise hakim tepki göstererek, kovuşturmaya fayda sağlamayacağı gerekçesiyle soruyu reddetti. Sanıkların ifadesi alınması nedeniyle haklarındaki adli kontrol tedbirinin kaldırılmasına karar verildi. Olayın meydana geldiği hamamda, kadın ve erkek müşterilerin birlikte hamama girip giremeyecekleri araştırılacak.

"KADINLARI YAĞ MASAJI İÇİN ODAYA ALDIK"

İstanbul 40'ıncı Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuksuz sanıklar Cafer A. Osman C., Ahmet K. ve İbrahim K. ile avukatları Mehmet Akif Tekelioğlu hazır bulundu. Şikayetçi Fransız turistler Zelda S. ile Florine L.'yi ise avukatları Ezgi Duman temsil etti. Hakim Kenan Seyran, sanık Cafer A.'ya soruşturma aşamasında alınan ifadesini kabul edip etmediğini sordu. Sanık Cafer A., ifadesini önce kabul etmeyerek, "Okuma yazmam yok, ne dedim bilmiyorum. Kabul de etmiyorum. Dördü bir arada kese yaptırdı" dedi. Sanık Osman C. de soruşturmadaki ifadesini tekrar ettiğini belirtti. Hakim Seyran sanık Osman C.'ye "Kadınlarla erkekleri neden ayırdınız?" diye sordu. Sanık Osman C. bu soruya, "Kadınlarla erkekleri aynı yerde keseleyip masaj yaptık. Ayırmadık. Yağ masajı için ayrı odaya aldık ancak o oda da koridordan görülebiliyordu" yanıtını verdi. Diğer sanıklar da eski ifadelerini tekrar ettiklerini söyledi.

"MÜVEKKİLLER AYLARDIR TRAVMA YAŞIYOR"

Bunun üzerine turist kadınların avukatı Ezgi Duman, sanıkların ilk kez hakim karşısına çıktığını, savunma yapmaları gerektiğini belirterek, "Müvekkiller aylardır bir travmayla yaşamaya devam ediyor. Bu dava devam ettikçe bu travma devam edecek Davanın adaletin tecelli etmesi yönünde son bulmasını istiyoruz. Bu sıradan bir dava değil" dedi. Hakim Seyran ise sanıkların savcılık aşamasında ifadelerinin alındığını kaydederek avukata tepki gösterirken, "Bu aşamadan sonra varsa tanıklar dinlenir. Belki hamamın sahibini tanık olarak dinleriz" dedi. Avukat Duman, sanıklara, "TC vatandaşları da kadın erkek birlikte hamama girebiliyor mu?" diye sorulmasını istedi. Bunun üzerine hakim ve sanıkların avukatı tepki gösterdi. Hakim, avukat Duman'ın sorusunun kovuşturmaya bir fayda sağlamayacağı gerekçesiyle reddetti.

HAKİM: "BENİM SABRIMI ZORLAMAYIN AVUKAT HANIM"

Sormak istediği soruya izin verilmemesi üzerine söz alan avukat, "Bu önemli bir soru. Sanıklar bu soruyu yanıtlamalı" dedi. Hakim Seyran ise ayağa kalkarak kabul etmiyorsanız gider itiraz edersiniz. Benim sabrımı zorlamayın avukat hanım" ifadesini kullandı. Duman bu kez "Davaya konu suç, cinsel istismardır. Genelde bu tür suçlarda delil bulunması zordur. Bu yüzden şikayetçilerin beyanı esas alınmalıdır. Sanıklara çarpraz sorgu yapılması gerekmektedir. Ancak bu hakkımızı yeterince kullanamıyoruz" şeklinde konuştu.Tansiyonun yükseldiği mahkemede hakim Seyran, avukat Duman'a sormak istediği soruyu sormasını söyledi. Avukat Duman, sanıkların soruşturma aşamasında birbirlerinden çelişkili ifadeler verdiklerini kaydederek, "Masaj esnasında kadınların üzerinde ne vardı?" diye sordu. Soruya yanıt veren sanıkların 4'ü de kadınların üzerinde peştamal ve havlu olduğunu, çıplak kadınlara masaj yapmadıklarını söyledi. Mahkeme, olayın meydana geldiği hamamda kadın ve erkek müşterilerin birlikte tesise girip giremeyecekleri, yerli ve yabancı müşteri ayrımı yapılı yapılmadığının araştırılması için duruşmayı erteledi. Sanıkların ifadelerinin alınması nedeniyle adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasına karar verildi.

İstanbul Karaköy'deki Tersane Caddesi'ndeki bir hamamın "karma" olduğu söylenince, iki Fransız kadın turist erkek arkadaşları ile birlikte içeri girdi. Ancak daha sonra kadın turistler, erkek arkadaşlarından ayrılıp, başka bir bölüme alındı. Floriane L., ilk önce bir odada Cafer A., daha sonra da üst kata çıkarılıp İbrahim K. isimli hamam çalışanları tarafından tacize uğradığını öne sürdü. Floriane L.'nin arkadaşı Zelda S. ise Osman C. tarafından keseye alındı. Zelda S., Osman C.'nin birden fazla kez tacizine maruz kaldığını, masaja alınıp Ahmet K. tarafından da cinsel istismara maruz kaldığını iddia etti.Genç turistler, hamamdan çıktıktan sonra olayı Türk arkadaşlarına anlattı. Türk hamamı ile ilgili internetteki blogları okuyan genç kadınlar, taciz edildiklerini anladı. Polislerle birlikte hamama giren iki turist, kendilerini taciz eden 4 erkeği teşhis edip şikâyetçi oldu. "Cinsel saldırı" iddiasıyla dört hamam çalışanı hakkında 'basit cinsel saldırı' suçundan 2'şer yıldan 7'şer yıla kadar dava açıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamamda taciz davasında gerginlik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN