Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Balakname

Giriş Tarihi: 15.4.2016
Balakname

’ın başkenti Yeni Delhi’de 70 sokak çocuğu aylık gazete çıkarıyor. En küçüğü 13 yaşında olan muhabirler, evsizlerin hikâyelerini, çocuk gelinlerin dramını haberleştiriyor

Hinduca "çocukların sesi" anlamına gelen Balakname isimli gazete ilk baskısını 2002'de çıkarmış. En küçükleri 13 yaşında olan ekip, kentteki yaklaşık 10 bin sokak çocuğuna yardım eden Chetna isimli sivil toplum örgütünün girişimleriyle kurulmuş. 8 sayfalık aylık gazete, 10 bin adet basılıyor. Gazete sözcüsü 16 yaşındaki Jyoti Kumari, "Muhabirlerimizden gelen tüm hikâyeleri topluyoruz. Doğruluğundan emin olduktan sonra aramızdan biri bu hikâyeleri yazıya döküyor. Sonra kendi aramızda hangi hikâyelerin gazeteye gireceğine karar veriyoruz" sözleriyle sokak yaşamının zorluklarını anlatan hikâyelerin nasıl profesyonel bir süzgeçten geçtiğini anlatıyor.

GAZETECİLİK DERSİ ALDI
Bu zorlukları çocuk yaşta evlilik, cinsel taciz, uyuşturucu bağımlılığı ve polisin kötü davranışları olarak tanımlayan Kumari, "Ayyaş bir adam karısı ve çocuklarına kötü davranıyorsa bunu gazeteye yansıtıyoruz" diyerek örnek veren Kumari, yayımladıkları hikâyelerle topluma katkıda bulunmayı amaçladıklarını belirtiyor. Kumari, Chetna'nın yardımıyla gazetecilik dersleri aldığını ve röportaj yapma tekniklerini öğrendiğini söylüyor. Gazete editörlerinden Shanno isimli çocuksa, tekstil fabrikasındaki işini bırakıp ekibe katıldığını belirterek hayatını sosyal yardım kurumlarına adamak istediğini söylüyor. Shanno, gazetenin fiyatının sadece 2 rupi (8 kuruş) olmasına rağmen insanların satın almadıklarından şikâyet ederek, "Hedefimiz 5 yıl içinde Balakname'yi büyük bayilerinin raflarında görmek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balakname
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN