‘Masada kalırsın’ dediler 3. by-pass ile hayata tutundu

İki kez by-pass olan Hüseyin Gençay’ın, iki damarı yeniden tıkandı. Tüm riskleri göze alarak nadir şekilde üçüncü kez by-pass olan Gençay, sağlığına kavuştu

Giriş Tarihi: 15.4.2016
‘Masada kalırsın’ dediler 3. by-pass ile hayata tutundu
'da yaşayan 70 yaşındaki emekli Hüseyin Gençay'ın kalp damarlarında daha önce iki kez geçirdiği by-pass ameliyatlarının ardından yeniden tıkanıklık tespit edildi. Gittiği tüm Gençay'a, "Damarların bitmiş. Üçüncü kez by-pass ameliyatı mümkün değil. Kalbin uzun süre dayanamaz" dedi. Ameliyat ümidini yitiren Gençay, korkulanın aksine yeniden by-pass oldu ve sağlığına kavuştu.

34 YILDA 3 BY-PASS
İlk kez 1992'de üç damar tıkanıklığı tanısıyla koroner by-pass ameliyatı geçiren Hüseyin Gençay'ın 10 yıl sonra yakınmaları tekrarladı. Yapılan tetkiklerde ve koroner anjiyografide damarlarının yeniden tıkandığı tespit edildi ve ikinci kez by-pass ameliyatı geçirdi. Sağlıklı geçen 13 yılın ardından son bir yıldır eforla gelen göğüs ağrılarının baş gösterdiğini ve bu yakınmalarının giderek arttığını fark eden Hüseyin Gençay doktora başvurdu. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Barbaros Kınoğlu'nun kapısını çalan Gençay'a iki damarının tıkandığı ve stent takılması gerektiği bilgisi verildi. Ancak korkulanın aksine Hüseyin Gençay, üçüncü kez by-pass oldu ve yeniden sağlığına kavuştu. Birkaç aydır günlük işlerini dahi yapamaz hale geldiğini söyleyen Hüseyin Gençay, "Cerrahi girişimin de son derece riskli olduğu, ilaç tedavisiyle idare etmem gerektiği söylendi. Aileme bir kez de 14 yıl önce ikinci by-pass ameliyatımı yapan Prof. Dr. Kınoğlu'na gideceğimi söyledim. Hocam ameliyatın gerçekten ciddi riskleri olduğunu söyleyerek ilaçlarımı yeniden düzenledi. Ama ilaç tedavisiyle durumumda değişiklik olmadı" diye konuştu.

İÇİNDEKİ SESİ DİNLEDİ
Hüseyin Gençay, tüm risklere karşın içindeki sese kulak verdiğini ifade etti. Gençay, "Hocam üçüncü kez yapılacak bir koroner bypass ameliyatlarının olası risklerini anlatırken içimdeki ses sağlığıma kavuşacağımı söylüyordu. By-pass ameliyatı yapmaya karar verdik. Büyük korkularla girdiğim ameliyattan sağlıklı bir şekilde çıktığım için Allah'ıma şükür ediyorum. Yakın zamanda eski sağlığıma kavuşacağım için çok mutluyum" dedi. Prof. Dr. Kınoğlu ise 3 kez by-pass ameliyatlarının oldukça nadir yapıldığını belirterek, şunları söyledi: "Oldukça riskli olmakla beraber yeniden by-pass olması gerekiyordu. Bu nedenle ameliyatını gerçekleştirdik. Hastamızın durumu şu an çok iyi. Yakın zamanda aktif hayatına dönecektir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Masada kalırsın’ dediler 3. by-pass ile hayata tutundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN