da kara paket dönemi

Giriş Tarihi: 15.4.2016
Sigarada kara paket dönemi

satışlarında tek tip paket uygulaması Türkiye’de de hayata geçiriliyor. Bakanlığı konuyla ilgili “torba yasa” taslağı hazırladı

Dünyada ilk kez Avustralya'da başlatılan da "kara paket" uygulaması, Türkiye'de de hayata geçiriliyor. Bakanlığı'nın hazırladığı "torba yasa" taslağında yer alan düzenlemeye göre sigaralar, bundan sonra "tek tip paket" halinde satışa sunulacak. Paketlerin üzerinde marka logosu ve simgesi bulunmayacak, sadece sağlık uyarıları yazılı olacak. İrlanda, İngiltere, Fransa ve Finlandiya'nın bu yıl içinde geçmeyi planladığı uygulama için kanuna bir madde eklenecek. Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı "torba yasa" taslağında yer alan düzenlemeye göre sigaralar, bundan sonra "tek tip paket" halinde satılacak. Paketlerin üzerinde marka logosu ve simgesi bulunmayacak, sadece sağlık uyarıları yazılı olacak. 15 milyon tiryakiyi ilgilendiren madde şöyle:
Türkiye'de üretilen veya ithal edilen tütün ürünleri; markanın yazım şekli, yazı karakteri, punto boyutu, paket üzerindeki konumu, paketlerin rengi, paket üzerindeki uyarı mesajları, diğer zorunlu yazı, ibare, şekiller dahil olmak üzere düz paket biçiminde piyasaya arz edilir. Paketlerin üzerine marka logosu veya simgesi konulamaz."
Tek tip sigara paketlerinin üzerine yerleştirilecek uyarı yazıları yönetmelikle belirlenecek. Bakanlık maddeye gerekçe olarak, paketlerin cezbedici renklerinin ve şekillerinin çocuklar, gençler ve kadınlar için özendirici olmasını gösterdi. Paketlerin özendirici olmasının sağlık uyarılarının etkisini yitirmesine neden olduğu belirtilerek, "Tütün Kontrol Çerçeve Sözleşmesi ve Dünya Sağlık Örgütü de tek tip paket uygulamasını teşvik etmektedir" denildi.

YASAKLAR GENİŞLİYOR
Torba yasada sigara yasakları da genişletiliyor:
Kamu binalarının kapalı alanlarının eklentilerinde (yangın merdiveni, teras); Hastane bahçelerinde, kamuya park ve bahçelerin çocuk oyun alanlarında, ibadethaneler ve kamuya açık havuz ve plajlarda, AVM, sinema, tiyatro gibi yerlerin giriş kapılarında asgari 5 metre mesafede sigara içilemeyecek.
Lokanta, kahvehane, kafeterya, birahane gibi işletmelerin açık alanlarında tütün kullanımına mahsus alanlar oluşturulacak. Bu alan toplam alanın yüzde 25'inden fazla olamayacak.
Sinema ve tiyatrolarda tütün ürünleri reklamı kullanılamayacak.
Sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerler ile üniversite kampuslarında sigara satılmayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigarada kara paket dönemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN