Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi kazı alanında insan iskeletleri bulundu

Giriş Tarihi: 17.4.2016 14:05 Güncelleme Tarihi: 17.4.2016 14:28
Tarihi kazı alanında insan iskeletleri bulundu

Bartın'ın Amasra ilçesi'nde iki yıl önce, bir inşaatın sondaj kazıları sırasında tarihi yapıya rastlanmasının ardından başlatılan kurtarma kazısında çok sayıda insan iskeleti ortaya çıktı.

Boztepe mahallesinde bir inşaatın sondaj kazıları sırasında 12' yüzyıl Ceneviz dönemine ait olduğu tahmin edilen tarihi yapı bulundu. Amasra ilçesi'ndeki arazilerin büyük çoğunluğunu 3'üncü derece sit alanlarının oluşturması nedeniyle Müdürlüğü'nün denetiminde sondaj kazıları yapılmaya başlandı. Kazı sırasında beton bir yapıya rastlanılmasının ardından, Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu bölgede geniş çaplı kazı ve inceleme çalışmasının başlatılmasına karar verdi. Kazı çalışmaları sırasında tarihi yapının içerisinde 20 insan iskeleti bulundu. Antropologların bölgeye gelerek çalışma yapacakları belirtildi.

Kazı alanında çalışmaların titizlikle sürdürüldüğünü vurgulayan Amasra Müze Müdürü Baran Aydın şunları söyledi:

"Şu anda bulunan insan kemikleriyle ilgili kesin ve net bir bilgi vermemiz mümkün değil. Kazı çalışmalarımız önümüzdeki günlerde devam edecek. İnsan kemiklerinin hangi tarihe ait olduklarını ise uzmanların incelemesinden sonra anlayabileceğiz. Burada ortaya çıkan eserler ilçedeki üzeri örtülü tarihi ve antik şehri gün yüzüne çıkarma adına ümit veren bulgulardır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi kazı alanında insan iskeletleri bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN