Mülteci çocuklar için ’ye kâğıttan gemiler

Giriş Tarihi: 18.4.2016
Mülteci çocuklar için Ege’ye kâğıttan gemiler

Ressam Asiye Sarıoğlu’nun önderlik ettiği projeyle, ’de can veren çocuklar, denize bırakılan kâğıttan kayıklarla anıldı

Denizi üzerinden Batı'ya ulaşmaya çalışırken, derme çatma botlarla çıktıkları tehlikeli yolculukta karaya hiç varamadan hayatlarını kaybeden mülteci çocuklar, ilginç bir etkinlikle anıldı. Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencisi ve 20 yıldır ressamlık yapan Asiye Sarıoğlu tarafından hazırlanan "Suya düşen düşler" projesi kapsamında, denize renkli kayıklar bırakıldı.

ÇOCUKLAR ÖLÜMÜ HAK ETMİYOR
Dün sabaha karşı saat 06. 00'da Manastır koyunda gerçekleşen proje çalışmasında daha önce hazırlanan renkli kayıklar, Asiye Sarıoğlu ve Didim'deki arkadaşlarınca Ege Denizi'ne bırakıldı. Didim'de kendisine yardımcı olan arkadaşları ve öğrencilerin yardımıyla projeyi gerçekleştirdiğini belirten Sarıoğlu, "Dünyaya mesajım şu; çocuklar ölümü hak etmiyor. Dünyada savaşlar olmasına ve çocuklar ölmesin" diye konuştu. Etkinliğe katılan Didimli Haydar Pınarbaşı ise hislerini, "Projenin insanlığa mesajı çok güzel, bundan sonra çocuk ölümleri yaşanmaz. Bu proje İnsanlığa olan duyarsızlığa yönelik bir tepkinin oluşmasına neden olur" diyerek dile getirdi.

ONLARIN YOLA ÇIKTIĞI SAATTE...
Projeye ön ayak olan, ressam ve Hacettepe Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi Asiye Sarıoğlu, "Ege Denizi'nde hayatını kaybeden yüzlerce mülteci çocuk için kâğıttan gemiler yaptım. Onların çıktığı saatte, onların olduğu yerden bu duyguyu daha derinden hissetmek için bu kayıkları suya bıraktık. Tek temennimiz olsun ve çocuklar doyasıya oynasın" dedi.

HÜSEYİN ÇALIŞKAN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mülteci çocuklar için Ege’ye kâğıttan gemiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN