Özgürlüğe kaçış belgeselinin galası 20 Nisan'da

Umutlarını bir bavula doldurup, hayatını geride bırakarak yürüyenlerin hikayesi Özgürlüğe kaçış belgeseli Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla 20 Nisan 2016 Çarşamba akşamı Palas’ta düzenlenen kokteylin ardından gerçekleştirilecek

Giriş Tarihi: 19.4.2016 12:19 Güncelleme Tarihi: 19.4.2016 12:21
Özgürlüğe kaçış belgeselinin galası 20 Nisan'da

Onlara hep kendi bakış açımızla yaklaştık. Ancak bu kez yaşanan acıları onların gözünden görme imkanımız olacak.

li mültecilerin bir tek canlarını yüklenerek çıktıkları zorlu yolculuk "ÖZGÜRLÜĞE KAÇIŞ" belgeselinde hayat buldu.

Suriye'de iç savaşın ortasında başlayan kimi zaman kamplarda kimi zaman ve Akdeniz'de ölümle biten ve iki kelimeyle "MÜLTECİ KRİZİ" diye özetlenen ama aslında bir insanlık krizi olan savaşın öteki yüzüne birlikte bakacağız.

Mültecilik, savaş, savaşın insanların –özellikle çocukların- üzerinde bıraktığı telafisi zor etkiler ve yarına dair umutlar… Özgürlüğe kaçış belgeseli, sorunu tüm yönleriyle ele alıyor.

Ali Saho adında, yedi çocuğunu ve eşini Ege Denizi'nde botla karşıya geçmeye çalışırken kaybeden Suriyeli mültecinin öyküsü üzerinden insan kaçakçılığı ve Avrupa'ya göç gerçeğini sorguladı. Yeni doğmuş yeğeninden ve ailesinin geri kalanından ayrı kalan Rua'nın hikayesiyle savaşın ayırdığı insanları ve gurbeti anlamaya çalıştı.

Belgesel, Türkiye'de İstanbul, İzmir, Hatay, Kilis, Antep, Urfa'daki barınma merkezlerinde ve halkın arasında yaşayan Suriyeli misafirlerin hayatlarına konuk oldu. Belgeseli, bu alanda yapılmış çalışmalardan ayıran diğer farksa, savaşın tüm yıkıcılığıyla devam ettiği Suriye'ye girip durumu bir de oradan görmeyi başaran ilk yapım olması.

Okan Bayülgen'in seslendirdiği belgesele, Grup Tillo da "Umut Dolu Yarınlar" şarkısıyla destek verdi…

Belgeselin galası, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın katılımıyla 20 Nisan 2016 Çarşamba akşamı Ankara Palas'ta düzenlenen kokteylin ardından gerçekleştirilecek

Emine Erdoğan'ın, savaşta ailesini 11 yaşındaki Rua'ya bir de sürprizi olacak…

Tarih: 20 Nisan 2016 (Çarşamba)

Saat: 20.00

Yer: Palas

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özgürlüğe kaçış belgeselinin galası 20 Nisan'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN