Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Trolle avlanırken 4 kez yakalanan tekne karaya çekildi

'de, Sahil Güvenlik ekipleri tarafından yasa dışı trol avcılığı yapılırken 4 kez yakalanıp, ceza uygulanan tekne bu kez karaya çekildi.

Giriş Tarihi: 20.4.2016 15:15
Trolle avlanırken 4 kez yakalanan tekne karaya çekildi

Sahil Güvenlik unsurları tarafından yasa dışı trol avcılığına yönelik olarak bir tekneye 14 Nisan 2016 tarihinde 22 bin 165 TL, 14 Ağustos 2015 tarihinde 8 bin 498 TL ve 5 Nisan 2016 tarihinde 22 bin 430 TL cezası uygulandı.

Görevliler aynı tekneyi Körfezi Çamaltı Tuzlası açıklarında 13 Nisan 2016 tarihinde şebeke yöntemi ile yasa dışı trol avcılığı yaparken tespit etti. Tekne, 19 Nisan'da yine aynı bölgede yasa dışı trol avcılığı yaparken suçüstü yakalandı.

Teknede bulunan 3 kişiye, yasak sahada ve zamanda trol avcılığı yapmak, 12 metreden küçük balıkçı teknesinde su üstü radarı bulundurmak ve gerçek kişiler için su ürünleri ruhsat tezkeresini ilgililere göstermemekten toplam 29 bin 652 TL idari cezası uygulandı. Ayrıca, trol donanımını keserek deniz kirliliğine neden olmaktan da 456 TL idari para cezası kesildi.

Denizi kasten kirletmekten Urla Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edildi. Teknede, ilgili mevzuat kapsamında yapılan kontroller esnasında evrak ve donanımda da eksiklikler olduğu tespit edildi, bu nedenle gerekli yasal işlemlerin uygulanması maksadıyla İzmir Liman Başkanlığı'na sevk edildi.
İzmir ilinde, su ürünleri avcılığında sürdürülebilirliğin sağlanması, bir plan dahilinde yasa dışı, kayıt dışı ve düzensiz avcılığın önlenmesine yönelik olarak başta şebeke trolü olmak üzere yasa dışı su ürünleri avcılığı ile mücadele kapsamında hazırlanan 'Yasadışı Su Ürünleri Avcılığı İle Mücadele' protokolü mülki amir onayı ile 26 Eylül 2014 tarihinde yürürlüğe girdi.

Bu protokol ile seferden alıkonulan ve yasadışı su ürünleri avcılığı yapan teknelerin tespit edilip Özbek ya da Mordoğan limanlarında muhafaza edilmesi konusunda karar alındı. 2015 yılında 24 tekne yedeklenerek Özbek Limanına götürüldü. Bu kapsamda yasa dışı trol avcılığı yaparken tespit edilen ve seferden men kararı bulunan bu tekne de, 19 Nisan'da Sahil Güvenlik Botu tarafından yedeklenerek, Mordoğan Limanı'na çekilerek karaya alınması sağlandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Trolle avlanırken 4 kez yakalanan tekne karaya çekildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN