Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Araçları beyinlerini çökerterek çaldılar

Giriş Tarihi: 21.4.2016 11:52 Güncelleme Tarihi: 21.4.2016 12:24
Araçları beyinlerini çökerterek çaldılar

İstanbul'da özel teknolojik cihazlarla 'İmmobilizer' sistemi ve beyinlerini çökerttikleri otomobilleri çalan 'Araç Hacker Çetesi' çökertildi. Başakşehir'den çalınan bir otomobilde yakalanan ve beş yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan Ali K.'nın üzerinden sahte Emniyet Müdürü ve 'Özel Birim Elemanı' yazılı sahte Milli İstihbarat Teşkilatı kimlikleri çıktı

İstanbul'da teknolojik cihazlarla faaliyet yürüten ve otomobilleri çalan üç kişilik bir 'Araç Hacker' çetesi, geçtiğimiz günlerde Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün Anadolu yönü çıkışında uygulama ve kontroller yapan polislerin 'Renault Clio' marka bir araçtan şüphelenmesi üzerine çökertildi. Şüpheli aracı durduran polisler bir kişiyi gözaltına aldı. Çete üyelerinin özellikle gece geç saatlerde park halinde bulunan araçları beyinlerini değiştirerek çaldıkları tespit edildi. Emniyetin tespitlerine göre çete üyeleri şöyle çalışıyordu: İlk olarak çalacakları arabaların benzin kapaklarını veya bagaj kilit kısımlarını söken çete üyeleri, yanlarında getirdikleri boş anahtarları söktükleri kilitlere taktı ve anahtar izlerinin oluşması için kilit pimlerine çekiçle vurdu. Kilit izlerinin boş kontak anahtarlarında oluşmasını sağlayan hırsızlar eğe kullanarak törpüledikleri kilitlerin anahtarlarını kopyaladı.

'KOPYA ANAHTAR'LARLA ARABALARA GİRDİLER

Çete üyeleri kopyaladıkları bu anahtarlarla araçlara girdikten sonra hırsızlara karşı koruma olarak oluşturulan ve araç çalıştırma sistemine takılan elektronik devre 'İmmobilizer' teknolojilerini çökertti. Bunun için özel teknolojik bir cihaz kullanan çete üyeleri, teknolojik cihazlar ve cihazlara bağladıkları bilgisayarlar yardımıyla araç beyinlerini pasif hale getirdi. Çalınacak araçlara yeni elektronik beyinler takan hırsızlar, yeni beyinlerle uyumlu 'İmmobilizer Kitleri' ile otomobilleri çaldı. Çete üyeleri, hırsızlık olaylarından sonra da araçlara taktıkları sahte plakalar ve düzenledikleri sahte evraklarla araçları sattı. 'Araç Hacker Çetesi'nin bu yöntemle çok sayıda araç çaldığı ve çok sayıda kişiyi de mağdur ettiği ifade edildi. Başakşehir'den çalınan ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün girişinde durdurulan Renault Clio marka çalıntı aracın, merkezi İstanbul Başakşehir'de kurulan Dünya Seyyidler ve Şerifler Kültür ve Araştırma Derneği Başkanı ve Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed'in 38'ci göbekten torunu olan tarihçi ve araştırmacı yazar Seyyid Hüseyin Ağaçkıran'a ait olduğu ifade edildi. Ağaçkıran, çalındıktan kısa bir süre sonra bulunan otomobilini teslim almak için önceki gün İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne geldi.


SAHTE MİT VE EMNİYET MÜDÜRÜ KİMLİĞİ ÇIKTI

Üzerindeki plakaların sahte olduğu saptanan arabanın 8 Nisan Cuma günü Başakşehir'den çalındığı ortaya çıktı. Araçta yakalanan Ali K.'nın (60) üzerinde kendi fotoğrafları ile Mesut Ç. ve Şemsettin B. adlarına hazırlanmış iki adet sahte ehliyet, bir adet sahte Milli İstihbarat Teşkilatı kimliği ve bir adet sahte Üçüncü Sınıf Emniyet Müdürü kimliği çıktı. Şüpheli Ali K.'nın, hırsızlık olaylarında şüphe çekmemek için kullandığı değerlendirilen 'Özel Birim Elemanı' yazılı istihbarat birimi kimliklerine el konuldu. Ali K.'nın geçmişte işlediği gasp ve adam kaldırma suçlarından ötürü beş yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunduğu ve emniyet birimlerince arandığı ortaya çıktı. Ali K. gözaltına alınarak Asayiş Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. İstanbul Emniyeti'ndeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Ali K. tutuklandı. Soruşturmanın sürdüğü ve iki kişinin daha arandığı ifade edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Araçları beyinlerini çökerterek çaldılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN